Reklama:

Dieta kobiet karmiących piersią

Dieta kobiet karmiących piersią

Panthermedia

Zdrowe jedzenie

Prawidłowe odżywianie kobiety karmiącej piersią jest bardzo istotne. Istnieje szereg poglądów na temat prawidłowego odżywiania kobiet karmiących - jedni głoszą by jeść wszystko, inni by jeść tylko potrawy gotowane (bez przypraw oraz innych dodatków). Którą dietę wybrać? Jakie produkty można jeść podczas karmienia piersią?

Reklama:

Dieta mamy karmiącej piersią

Podczas karmienia noworodka piersią (zwłaszcza w pierwszych tygodniach jego życia) nie powinniśmy eksperymentować z pokarmami. Jeśli nie wiemy, które produkty i napoje są bezpieczne dla dziecka i w jaki sposób je przygotowywać powinniśmy udać się po poradę do położnej, lekarza prowadzącego, pediatry bądź dietetyka. W chwili obecnej panują bardzo sprzeczne poglądy na temat odżywiania się kobiet karmiących piersią. Pierwszy obóz twierdzi, iż „kobiety powinny jeść wszystko i z niczego nie rezygnować” drugi zakłada, że „wolno jeść tylko wybrane produkty, gotowane, niesolone, a co ważne unikać słodyczy”.

Dieta karmiącej piersią mamy powinna być bogata w składniki odżywcze oraz witaminy a także zróżnicowana. Pamiętajmy o tym, by odżywiać się rozsądnie, by mieć siłę, kondycję, odporność ale także laktację. Ważne jest to, by wykluczyć ze swojej diety składniki, które mogą doprowadzić do alergii; nowe składniki należy wprowadzać stopniowo. To pozwoli nam na zaobserwowanie jak zachowuje się nasze dziecko po karmieniu i czy w naszej diecie powinien być obecny dany składnik.

Warto wiedzieć o tym, że układ pokarmowy naszego dziecka jest bardzo wrażliwy w pierwszym miesiącu życia. Jest on jeszcze niedojrzały a proces trawienia przebiega dłużej i wymaga dużego wysiłku. W związku z powyższym nowe produkty należy do swojej diety wprowadzać zasadą „małych kroczków”.

W diecie karmiącej mamy powinny znajdować się:

  • warzywa (marchew, seler, pietruszka, buraczki, dynia),
  • mięso świeże drobiowe (najlepiej gotowane),
  • świeże ryby (nie mogą być smażone ani pieczone),
  • ryż,
  • makaron,
  • ziemniaki,
  • pieczywo białe, po jakimś czasie można wprowadzić pieczywo ciemne, pełnoziarniste, żytnie,
  • owoce, które powinny być wprowadzane stopniowo (jabłka, banany, gruszki, morele),
  • jogurty naturalne, półtłusty twarożek, serki waniliowe,
  • naleśniki, najlepiej by nie były smażone na oleju,
  • biszkopty, budyń,
  • biała czekolada,
  • pieprz, bazylia, tymianek, sól,
  • herbaty: zielona oraz czerwona.

Każda kobieta powinna pamiętać o tym by się nie przejadać. Po włączeniu nowego pokarmu należy obserwować czy np. na skórze dziecka nie pojawiły się zmiany, bądź czy dziecko nie dostało biegunki. Jeśli niepokojące objawy utrzymywałyby się dłużej należy zgłosić się do specjalisty.

Niektórych produktów kobieta karmiąca piersią powinna unikać. Wśród nich znajdują się: orzechy, miód, czekolada, kakao, ryby wędzone, ser żółty, truskawki, sery dojrzewające oraz porzeczki.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Co to jest na pachwinie
Co to jest i co na to stosować jakieś maści klotrimazol pomaga ale nawraca infekcja grzybicza
gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
Reklama:
Reklama: