Dlaczego dbanie o siebie w czasie ciąży jest tak bardzo istotne? Jaki wpływ na ciąże ma samopoczucie psychiczne przyszłej mamy i co ma do tego praktykowanie jogi?
Spis treści:
- Samopoczucie psychiczne kobiety – jak lęk odczuwany w czasie ciąży wpływa na poród?
- Jak wysoki lęk wpływa na samopoczucie psychiczne przyszłej mamy?
- Samopoczucie psychiczne w ciąży – czy tylko lęk ma znaczenie?
- W jaki sposób przewlekły stres wpływa na poród i dziecko?
- Dlaczego warto ćwiczyć jogę podczas ciąży?
- Jak praktykowanie jogi podczas ciąży wpływa na przebieg porodu?
- Jaki wpływ na stres ma regularne praktykowanie jogi w ciąży?
- Co robić jeśli pomimo praktyki jogi złe samopoczucie podczas ciąży się utrzymuje?
Ciąża to czas, który niesie za sobą nieuniknioną zmianę. W życiu każdego człowieka zmiany mogą zarówno ekscytować, jak i przerażać. Jest to reakcja całkowicie naturalna, jednakże zbyt intensywny lub zbyt długo utrzymujący się lęk może realnie wpływać na samopoczucie psychiczne przyszłej mamy i przebieg porodu.
Samopoczucie psychiczne kobiety – jak lęk odczuwany w czasie ciąży wpływa na poród?
Odczuwanie intensywnego lęku może doprowadzić do przedwczesnego porodu i utrudniać jego przebieg. W dniu porodu może pojawić się zwiększona potrzeba skorzystania ze środków przeciwbólowych, przedłużenie akcji porodowej i ryzyko zakończenia cesarskim cięciem.
Jak wysoki lęk wpływa na samopoczucie psychiczne przyszłej mamy?
Zbyt intensywny lęk odczuwany w czasie ciąży, może odbić się nie tylko na przebiegu porodu, ale także na samopoczuciu psychicznym przyszłej mamy. Lęk może:
- pogorszyć stan psychiczny ciężarnej,
- powodować trudności związane z przywiązaniem do dziecka i budowanie z nim więzi.
Oprócz tego może pojawić się stres rodzicielski, a także zwiększone ryzyko depresji poporodowej.
Złe samopoczucie w ciąży, fot. panthermedia
Samopoczucie psychiczne w ciąży – czy tylko lęk ma znaczenie?
W czasie ciąży nie tylko lęk ma istotne znaczenie. Każda kobieta, która zaszła w ciążę, z pewnością choć raz usłyszała, że powinna unikać stresu, ale czy to możliwe?
Stres jest nieodłącznym towarzyszem życia każdego człowieka. Jest ważnym emocjonalnie stanem, który informuje nas o tym, co jest dla nas istotne i gdzie leżą nasze granice. Nie da się go uniknąć, ale jeśli odczuwamy go zbyt często, może okazać się, że mamy do czynienia ze stresem przewlekłym. Ten z kolei ma negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie kobiety, ale także na przebieg porodu i zdrowie dziecka.
W jaki sposób przewlekły stres wpływa na poród i dziecko?
Przewlekły stres odczuwany przez matkę w czasie ciąży, może negatywnie odbić się na przebiegu porodu i zdrowiu dziecka. Stres zaburza prawidłową regulację aktywności hormonalnej podczas ciąży i podnosi poziom takich hormonów, jak kortyzol.
Nadmiar kortyzolu i innych hormonów może:
- wywołać poród przedwczesny,
- zmniejszyć masę urodzeniową dziecka,
- spowolnić tempo wzrostu niemowlęcia.
Zbyt silny stres może:
- hamować wzrost łożyska,
- podczas porodu zakłócać mechanizmy odpowiedzialne za skurcze,
- niesie za sobą ryzyko cesarskiego cięcia.
Przedwczesny poród, fot. panthermedia
Zarówno lęk, jak i stres mają niebagatelny wpływ na ciążę. Niestety ani lęku, ani stresu nie da się w życiu uniknąć. Warto jednak kontrolować ich poziom i jeśli zauważymy, że być może zbyt często się stresujemy lub przytłacza nas lęk, to zacząć ćwiczyć jogę. Dlaczego?
Dlaczego warto ćwiczyć jogę podczas ciąży?
Praktykowanie jogi to nie tylko dbanie o elastyczność swojego ciała. Joga wpływa pozytywnie zarówno na zdrowie kobiety, jak i jej psychiczne samopoczucie. Regularnie wykonywane ćwiczenia pomogą poradzić sobie z wieloma nieprzyjemnymi objawami ciąży, na przykład z bólem pleców i obrzękami nóg. Ponadto złagodzą stres i stany lękowe. Z kolei praca nad swoją elastycznością zwiększy świadomość swojego ciała, co będzie miało swoje korzyści w trakcie porodu.
Jak praktykowanie jogi podczas ciąży wpływa na przebieg porodu?
Zwiększenie świadomości swojego ciała poprzez praktykowanie jogi pomoże w wyborze najwygodniejszej pozycji w czasie porodu.
Ponadto podczas praktykowania jogi, oprócz pracy nad rozciągnięciem swojego ciała, uczy się również relaksacji i świadomego oddechu. Nauka technik oddechowych pozwoli na lepszą kontrolę bólu i lęku.
Joga w ciąży, fot. panthermedia
Regularne ćwiczenie jogi może:
- pomóc poradzić sobie ze skurczami podczas porodu siłami natury,
- skrócić jego czas,
- zmniejszyć potrzebę skorzystania ze środków przeciwbólowych.
Jaki wpływ na stres ma regularne praktykowanie jogi w ciąży?
Joga oraz stosowanie metod relaksacyjnych sprawiają, że organizm niejako się uspokaja, dostaje informację, że jest bezpieczny. Dzięki temu ryzyko wystąpienia powikłań związanych z przewlekłym stresem maleje.
Poprzez rozciąganie ciała, świadomy oddech i relaksację obniża się poziom kortyzolu, czyli wcześniej wspomnianego hormonu związanego ze stresem. W związku z tym pojawia się spokój i odczuwane emocje, takie jak lęk i stres, stają się możliwe do opanowania.
Obniżanie kortyzolu pomoże powrócić do hormonalnej harmonii, dzięki czemu wzrasta szansa na udany poród siłami natury. Będzie to miało pozytywny wpływ na psychiczne samopoczucie kobiety.
Joga a dobre samopoczucie kobiety ciężarnej, fot. panthermedia
Co robić jeśli pomimo praktyki jogi złe samopoczucie podczas ciąży się utrzymuje?
Niekiedy jest tak, że podczas ciąży samopoczucie psychiczne spada do takiego poziomu, że dotychczas stosowane metody radzenia sobie nie przynoszą zamierzonego efektu. W takiej sytuacji warto rozważyć konsultację z ginekologiem prowadzącym, lekarzem psychiatrą, psychologiem czy psychoterapeutą.
Dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest ważne nie tylko w czasie ciąży, ale również w ciągu całego życia. Praktyka jogi stanowi bardzo dobre wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania psychicznego. Wpłynie pozytywnie na przebieg ciąży, porodu, a także zdrowia matki i dziecka. Jeśli jednak objawy złego samopoczucia nie mijają, joga nie zastąpi wizyty u specjalisty, warto o tym pamiętać.