W czwarty miesiąc wkracza blisko 25 gramowe maleństwo. Czwarty miesiąc to czas intensywnego rozwoju dziecka. Dziecko słyszy i wydaje dźwięki, potrafi również ssać kciuk.
Czwarty miesiąc ciaży to czas ogromnych przemian, zarówno u dziecka jak i u Mamy. Dzieje się bardzo dużo, dziecko rośnie niezwykle intensywnie, rozwiają się jego narządy a mama zaczyna wyczuwać jego ruchy.
Trzynasty tydzień ciąży
Maleństwo mierzy prawie 11 cm- rośnie niezwykle szybko i intensywnie. Nóżki i rączki dziecka wydają się niezwykle długie względem reszty ciała.
Czternasty i piętnasty tydzień
Główka dziecka rośnie niezwykle intensywnie, stanowi blisko 1/3 ciała. Na paluszkach zaczyna obserwować się poduszeczki dotykowe, a na nich… linie papilarne! Serduszko pracuje na pełnych obrotach, potrafi przepompować nawet 30 litrów krwi!
Szesnasty tydzień
Znacznie zwiększa się objętość płynu owodniowego, którego zadaniem jest nie tylko zapewnienie odpowiedniego środowiska do rozwoju dziecka. Jest to również amortyzator wstrząsów! Wody płodowe ponadto dostarczają składników odżywczych dla rozwijającego się dziecka. Dziecko potrafi już rozpoznać….smaki! Na powierzchni mózgu da się wyróżnić już pofałdowania i bruzdy, takie jak u dorosłego człowieka.
Zmiany w organizmie przyszłej Mamy
Brzuszek przyszłej Mamy jest już wyraźnie zaokrąglony! Wiele Mam opisuje, że w trzecim miesiącu nie cierpiało na wiele dolegliwości ciążowych jednak miało wzmożoną ochotę na…seks. Wynika to z intensywnego produkowania hormonów przez organizm. Wiele kobiet zaczyna odczuwać pierwsze ruchy dziecka, opisywane jako motylki w brzuchu. Piersi zaczynają nabrzmiewać, mogą pojawić się pierwsze zachcianki.
Dieta w czwartym miesiącu ciąży
Co jeść w drugim trymestrze? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych Mam.Odpowiedź jest prosta- dieta, powinna być zbilansowana i bogata w wiele łatwo przyswajalnych składników budulcowych. Przede wszystkim należy spozywac produkty bogate w żelazo, jak chociażby watróbka. Ważne jest również spożywanie kwasu foliowego, niezbędnego do prawidłowego rozwoju dziecka.
Pamietaj, aby spożywać produkty bogate w wapń, które wpłyną na prawidłowy rozwój kości i zębów dziecka. By zapobiec zaparciom, które towarzyszą kobietom ciężarnym, zaleca się spożywanie suszonych owoców np. śliwek czy morel oraz otrębów i produktów pełnoziarnistych.