W artykule porównano dwie popularne ścieżki rozwoju w dziedzinie laktacji: kurs Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego i kurs: Wsparcie i edukacja kobiety w okresie laktacji, dający tytuł Edukatora ds. laktacji. Omówiono podobieństwa i różnice każdego z nich.
Spis treści:
- Kim jest Certyfikowany Doradca Laktacyjny?
- Kim jest Edukator ds. Laktacji?
- Czym więc różni się CDL od Edukatora ds. Laktacji?
Zawód medyczny wymaga ciągłego doskonalenia wiedzy. Szeroko pojęty postęp medycyny zobowiązuje do poszerzania i uaktualniania wiedzy medycznej przez całą aktywność zawodową lekarza, pielęgniarki czy położnej. Również położnictwo to gałąź medycyny, która prężnie się rozwija, zobowiązując medyków do udziału w różnych kursach i szkoleniach podyplomowych.
Laktacja to dział położnictwa niezmiernie ważny, a do niedawna zupełnie pomijany. To dzięki dobrze poprowadzonej laktacji młode pokolenia ludzi mają szansę rosnąć w zdrowiu i sile. W dzisiejszym świecie pełnym dóbr materialnych często zapomina się o biologicznym podłożu laktacji, a nadmiar gadżetów może niekiedy zamiast pomagać, przeszkadzać i rozpraszać.
Karmienie piersią, fot. panthermedia
W miarę jak zaczęto dostrzegać istotność dobrze poprowadzonej laktacji, wzrastało zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel dedykowany tylko temu zagadnieniu. W odpowiedzi na światowe potrzeby powstał zawód Konsultanta laktacyjnego, który nie został nigdy oficjalnie zarejestrowany w Polsce. Zamiast tego powstała inicjatywa zorganizowania szkolenia poświęconego laktacji, którego ukończenie pozwala uzyskać tytuł Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego.
Kim jest Certyfikowany Doradca Laktacyjny?
To osoba medyczna (lekarz, położna, pielęgniarka), która ukończyła dedykowany wielotygodniowy kurs Problemy w laktacji, odbyła stosowne nadzorowane praktyki w wielu krajowych ośrodkach, udokumentowała pracę własną z pacjentem, zdała egzamin praktyczny i teoretyczny i uzyskała certyfikat Doradcy Laktacyjnego (CDL) lub Międzynarodowego Doradcy Laktacyjnego (ICBLC). Nabór na kurs odbywa się tylko raz w roku, co czyni go mniej dostępnym dla szerokiego grona zainteresowanych.
Certyfikat jest nadawany przez Centrum Nauk o Laktacji na 7 lat. Po upływie tego czasu doradca, aby nadal móc posługiwać się tytułem CDL, musi przejść recertyfikację, czyli odnowienie certyfikatu poprzez uaktualnienie zmieniającej się na całym świecie wiedzy medycznej. Dzięki temu jego wiedza jest zawsze aktualna i zgodna z globalnymi trendami. Za każde odnowienie certyfikatu doradca musi zapłacić określoną kwotę, która w każdym roku jest nieco inna.
Certyfikowany Doradca Laktacyjny: kompetencje, fot. panthermedia
Wszyscy Doradcy Laktacyjni są elitarnym gronem specjalistów; spotykają się nie tylko na poziomie zawodowym, ale również na organizowanych corocznie zjazdach. Każdorazowo na taki zjazd zapraszani są wybitni goście z całego świata, cenieni za ogromną wiedzę i fach w dziedzinie laktacji.
Doradca Laktacyjny to również zaufana osoba, pomagająca na wizytach domowych lub prowadząca własną poradnię laktacyjną. W oficjalnym rejestrze doradców laktacyjnych można wyszukać doradcę pracującego w danym obszarze Polski, a także uzyskać dane kontaktowe.
Kim jest Edukator ds. Laktacji?
To położna, która odbyła kilkunastogodzinny kurs specjalistyczny Edukacja i wsparcie kobiety w okresie laktacji, odbyła nadzorowane praktyki i zdała egzamin końcowy z wynikiem pozytywnym.
Program kursu przygotowany jest w Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych i jest zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i powodzenie trudno dostępnego kursu CDL, gdyż na kurs Edukatora ds. Laktacji można zapisać się w każdej chwili w wielu placówkach w całej Polsce. Dzięki temu jest szeroko dostępny dla każdej zainteresowanej osoby. Jest również znacznie bardziej przystępny cenowo, a zdarza się, że można z niego skorzystać bezpłatnie w ramach dofinansowania przez Ministerstwo Zdrowia lub Okręgowe Izby Pielęgniarek i Położnych.
Edukator ds. Laktacji: kompetencje, fot. panthermedia
Tytuł Edukatora ds. Laktacji nadawany jest dożywotnio. Oznacza to, że położna może posługiwać się tym tytułem, dopóki prawo wykonywania zawodu umożliwia działalność medyczną. Edukator ds. laktacji nie jest zobowiązany do aktualizowania wiedzy i nie musi cyklicznie odnawiać tytułu. To znaczy, że tylko w gestii kursanta leży poszerzanie wiedzy i to od niego zależy, kiedy i gdzie to nastąpi.
Nie ma żadnego oficjalnego rejestru Edukatorów, co utrudnia wyszukanie odpowiedniego specjalisty w danym rejonie i wymusza na pacjentach szukanie pomocy drogą pantoflową.
Czym więc różni się CDL od Edukatora ds. Laktacji?
Certyfikat Doradcy Laktacyjnego nadawany jest na określony czas (w tym przypadku 7 lat). Wiąże się to z cyklicznymi kosztami za recertyfikację i poświęcaniem dodatkowego czasu. Oznacza to jednak ustawiczne kształcenie i nieustanne aktualizowanie wiedzy i standardów, co znacznie podnosi jakość świadczonych usług medycznych.
Tytuł Edukatora ds. Laktacji nadawany jest raz i nie ma potrzeby cyklicznego zdawania egzaminu dla podtrzymania tytułu. Położna oszczędza dzięki temu mnóstwo czasu i pieniędzy, ale oznacza to również, że aktualizacja wiedzy pozostaje we własnym zakresie. Tylko od położnej zależy, czy usługi przez nią świadczone będą podparte najnowszymi doniesieniami, czy będą bazować na wiedzy sprzed lat.
CDL a Edukator ds. Laktacji: różnice, fot. panthermedia
Pracodawcy cenią sobie certyfikat CDL, bo oznacza on zdobycie nowych umiejętności, których zabrakło w toku kształcenia dyplomowego. Umożliwia on zatrudnianie doradców w szpitalach czy poradniach laktacyjnych, a także świadczenie usług komercyjnych. Nie jest jednak kursem specjalistycznym zatwierdzonym przez Ministerstwo Zdrowia i nie uprawnia do udzielania świadczeń zdrowotnych innych niż wynikających z posiadanych kwalifikacji zawodowych – nie jest on certyfikatem zawodowym i nie będzie nim, dopóki zawód Doradcy Laktacyjnego nie zostanie oficjalnie zarejestrowanym zawodem.
Z prawnego punktu widzenia to kurs Edukatora ds. Laktacji daje więcej możliwości, dzięki temu, że jest to kurs specjalistyczny zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia. Doradca Laktacyjny zaś wydaje się mieć większą renomę i zaufanie pacjentów.