Ciąża to dla kobiety to bardzo szczególny okres. U wielu kobiet na skutek różnych zmian zachodzących w organizmie dochodzi do pojawienia się różnych niechcianych objawów. Wśród często występujących są zmiany skórne (przebarwienia, opryszczki, wysypka), suchość skóry, wypadanie włosów czy bóle głowy. Dlaczego w ciąży kobietę boli głowa? Co zrobić gdy boli nas głowa w okresie ciąży? Kiedy udać się do lekarza?
Ból głowy w czasie ciąży nie musi oznaczać choroby. Nie jest to zazwyczaj dolegliwość groźna dla zdrowia czy życia. Niestety objaw ten może być bardzo nieprzyjemny i utrudniać normalne i sprawne funkcjonowanie w ciągu dnia a także w nocy. Badania naukowe oraz obserwacje pacjentek pokazują, że bóle głowy w okresie ciąży mają najczęściej charakter napięciowy.
Pojawiaja się niezapowiedziane a jego najczęstszą przyczyną jest:
- stres w ciąży,
- zmęczenie,
- picie zbyt małej ilości płynów (niewłaściwe nawodnienie organizmu),
- hałas,
- siedzący tryb życia,
- zmiany hormonalne (wytwarzanie zbyt dużej ilości progesteronu i estrogenu),
- spędzanie zbyt krótkiego czasu na świeżym powietrzu,
- niewłaściwa ilość snu,
- niewłaściwa dieta,
- gromadzenie się wody w organizmie.
Ból głowy u kobiet ciężarnych pojawia się najczęściej w godzinach porannych, choć może pojawić się także przed pójściem spać. Aby uniknąć/ zapobiec bólowi głowy w okresie ciąży należy jeść regularnie posiłki, pić duże ilości płynów, wypoczywać, wysypiać się, dotleniać organizm, spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu i zwolnić tempo życia.
Pamiętajmy o tym, że w trakcie ciąży nie powinniśmy zażywać leków bez konsultacji z lekarzem. Warto spróbować domowych sposobów walki z bólem Glowy takich jak: masaż twarzy i głowy, odpoczynek, kąpiel, ćwiczenia na kręgosłup czy sen.