Każda przyszła mama spotyka się z informacją dotyczącą możliwości bankowania krwi pępowinowej. Jakie są zalety bankowania krwi pępowinowej? A jakie są jej koszty?
Spis treści:
- Co takiego zawiera krew pępowinowa, że jest wyjątkowa?
- Bankowanie krwi pępowinowej – co należy wiedzieć?
- Pobieranie krwi pępowinowej
- Pobieranie sznura pępowinowego
- Na co zwrócić uwagę, wybierając miejsce bankowania krwi pępowinowej?
Co takiego zawiera krew pępowinowa, że jest wyjątkowa?
Krew pępowinowa jest bogatym źródłem komórek macierzystych, czyli takich, które mogą różnicować się do innych komórek organizmu oraz tzw. komórek mezenchymalnych. Ze względu na wysoką zawartość komórek macierzystych, które mogą służyć w leczeniu wielu chorób, coraz więcej osób decyduje się na bankowanie krwi pępowinowej jako zabezpieczenia na przyszłość.
Bankowanie krwi pępowinowej – co należy wiedzieć?
Bankowanie krwi pępowinowej nie jest bezpłatne. Pierwsze koszty pojawiają się w momencie pobrania krwi i umieszczenia jej w banku. Następnie czekają nas coroczne opłaty za przechowywanie zdeponowanego materiału biologicznego. W zależności od banku, z którego usług korzystamy, możemy zdecydować się na pakiety, np. przechowywanie krwi przez okres 25 lat może wynieść co najmniej 6 tysięcy złotych. Pobieranie krwi pępowinowej może być ratunkiem niekoniecznie dla osoby, od której ją pobrano, czy dla najbliższej rodziny chorego. Przykładowo Amerykańska Akademia Pediatrii wskazuje, że przechowywanie krwi pępowinowej z zamiarem wykorzystania jej w rodzinie jest sensowne w momencie, gdy w rodzinie występują poważne choroby. Krew pępowinowa nie stanowi remedium na wszystkie choroby – wykorzystanie krwi pępowinowej na pewno przynosi wiele dobrego, jednak poziom nauki nie osiągnął jeszcze takiego zaawansowania, aby przy użyciu krwi pępowinowej dało się regenerować uszkodzone narządy, takie jak mózg, serce czy wątroba. Trwają badania kliniczne nad możliwością wykorzystania komórek macierzystych z krwi pępowinowej do regeneracji narządów – jeśli się to powiedzie, czeka nas ogromny przełom w medycynie.
Poród, fot. panthermedia
Pobieranie krwi pępowinowej
Krew pępowinowa może być przechowywana bezterminowo dzięki zastosowaniu ciekłego azotu. Pobiera się ją szybko, tuż po porodzie – pobranie jest bezinwazyjne i bezpieczne. Pobieranie krwi pępowinowej nie stanowi żadnego zagrożenia ani dla noworodka, ani dla matki. Użycie komórek macierzystych z krwi pępowinowej może pomóc w leczeniu wielu chorób, na które może zachorować dziecko lub ktoś z najbliższej rodziny spokrewniony z dzieckiem.
Pobieranie sznura pępowinowego
Sznur pępowinowy zawiera komórki mezenchymalne, które wykazują umiejętność szybkiego różnicowania się w inne rodzaje komórek. Komórki sznura pępowinowego to inaczej komórki galarety Whartona. Pobranie sznura po porodzie jest bezbolesne – lekarz lub położna odcina około 15-centymetrowy fragment pępowiny i umieszcza w specjalnie przygotowanym do tego pojemniku. Komórki mezenchymalne są obecnie wykorzystywane w eksperymentalnym leczeniu wielu chorób, np. uszkodzeń chrząstek stawowych. Co ważne, mogą być wykorzystywane w leczeniu nie tylko dziecka, od którego pobrano sznur, ale również jego najbliższych krewnych.
Na co zwrócić uwagę, wybierając miejsce bankowania krwi pępowinowej?
Przy wyborze banku należy zwrócić uwagę przede wszystkim na umowę. Pierwszym kryterium są koszty – należy porównać, jak wygląda cena za pobranie materiału biologicznego i jego umieszczenie w banku. Jak wygląda opłata wstępna i właściwa? Co zawiera wybrany przez nas pakiet? Czy zbankowany przez nas materiał biologiczny będzie zbadany? Jak wyglądają kwestie ewentualnej rekompensaty za utratę lub zniszczenie materiału biologicznego z przyczyn niezależnych (np. pożar, katastrofa ekologiczna). Warto porównać, co oferują poszczególne pakiety – czy krew będzie pakowana jako jedna próba czy może jako dwie osobne? Ile wynoszą opłaty za każdy rok bankowania? Czy istnieją pakiety pozwalające na oszczędność pieniędzy w razie dłuższego przechowywania materiału, np. przez okres 10 lat?
Na rynku istnieje kilka organizacji, które specjalizują się w pobieraniu krwi pępowinowej. Warto umówić się z przedstawicielami różnych firm i porównać oferty. Bankowanie krwi pępowinowej na pewno stanowi zabezpieczenie dla zdrowia i życia dziecka!