Stres, przyspieszone tempo życia nie sprzyjają płodności. Problem z poczęciem dziecka, dotyka coraz większej liczby par! Dziś poruszamy tematykę badania męskiego nasienia. Nie zapominajmy, że nie tylko stan zdrowia kobiety ma wpływ na zajście w ciążę i jej utrzymanie! Ogromną rolę, odgrywa bowiem nasienie.
Sperma, jest płynną wydzieliną, której składowe produkowane są w jądrach, pęcherzykach nasiennych, najądrzach i gruczole krokowym. W czasie ejakulacji, następuje wyrzut spermy przez cewkę moczową. W skład spermy wchodzi szereg składników odżywczych, których zadaniem jest utrzymanie w dobrej formie plemników.
Badanie nasienia przeprowadzają wykwalifikowane ośrodki, zazwyczaj powiązane z Klinikami leczenia niepłodności. Przed oddaniem spermy w klinice, należy zachować 3-7 dniową wstrzemięźliwość seksualną. Otrzymane wyniki badań, pozwalają określić ilość i jakość plemników, zawieszonych w spermie. Obniżona liczba plemników w ejakulacie (<20 mln/mL) może się wiązać z wystąpieniem jednej z form oligozoospermii. Nieprawidłowy ruch plemników może skutkować astenozoospermią. W przypadku, gdy ponad 30% plemników wykazuje nieprawidłową budowę, mężczyzna może cierpieć na tetrazoospermię. W przypadku braku plemników w ejakulacie, mowa o azoospermii, zaś w przypadku uzyskanie objętości spermy <2 mL, mężczyzna może cierpieć na hipospermię.
Dodatkowymi parametrami, które oceniane są w badaniu, są:
- czas upłynnienia spermy (wg normy WHO <60 min),
- pH (norma: >7,2),
- lepkość,
- aglutynacja,
- agregacje.
Dodatkowo, ocenia się liczbę plemników wykonujących ruch postępowy, niepostępowy oraz liczbę plemników nie ruchliwych.
W przypadku stwierdzenia oligozoospermii lub azoospermii, lekarz zaleci dodatkowe badania, które będą miały na celu sprecyzowanie przyczyny choroby. Do głównych przyczyn zalicza się niedrożność nasieniowodów, uszkodzenia jąder czy niedoczynność przysadki mózgowej.