Pierwszym kontaktom seksualnym towarzyszy wiele emocji. Te pozytywne przeplatają się z obawami, przede wszystkim związanymi z nieplanowaną ciążą. Warto więc na starcie w dorosłość poznać sposoby antykoncepcji stworzone specjalnie z myślą o młodych kobietach i ich potrzebach.
Wiele rozwiązań
W ramach hormonalnej antykoncepcji długoterminowej pacjentki mają do wyboru wkładki uwalniające hormony, implant podskórny oraz zastrzyk hormonalny a w niehormonalnej - wkładki wewnątrzmaciczne. Zastrzyk hormonalny zawiera związek steroidowy, będący pochodną progesteronu, który podawany jest domięśniowo raz na 3 miesiące. to Nie ma możliwości przerwania działania podanego już zastrzyku - można tylko czekać aż skończą się jego efekty. Zasadnicze różnice pomiędzy wkładkami z hormonem a wkładkami miedzianymi dotyczą mechanizmu działania antykoncepcyjnego oraz długości i obfitości krwawień miesiączkowych. Hormon uwalniający się z wkładki ma przede wszystkim działanie miejscowe, zmienia śluz szyjkowy, tak, że staje się on nieprzepuszczalny dla plemników oraz działa na błonę śluzową macicy, wywołując zmiany zanikowe. W efekcie krwawienia są zwykle skąpe, krótkie i mniej bolesne. U kobiet z obfitymi krwawieniami można zatem osiągnąć wymierny efekt terapeutyczny. Działanie ogólnoustrojowe jest słabe i ogólnoustrojowe działania niepożądane występują dość rzadko. W przypadku wkładek z miedzią mechanizm polega na działaniu plemnikobójczym miedzi oraz na zmianie w błonie śluzowej macicy utrudniającej zagnieżdżenie. Niemniej jednak wkładki te są mniej skuteczne w porównaniu do środków hormonalnych. Implant to cienki pręcik o wymiarach 4 cm x 2 mm, umieszczany podskórnie w okolicy ramienia. Okres działania antykoncepcyjnego wynosi 3 lata. Jego założenie i usunięcie musi przeprowadzić lekarz.
Jeden hormon, pełna ochrona
Zarówno nowoczesny wewnątrzmaciczny system hormonalny, jak i implant podskórny zawierają jeden rodzaj hormonu. Ich działanie antykoncepcyjne jest wielokierunkowe. Polega przede wszystkim na wpływie na śluz szyjkowy, tak aby stał się on nieprzepuszczalny dla plemników oraz na błonę śluzową macicy i transport jajowodowy. Z uwagi na zawartość tylko jednego składnika są bezpieczniejsze od środków dwuskładnikowych i mogą być stosowane w takich przypadkach, gdy istnieją przeciwwskazania do podawania preparatów dwuskładnikowych.
Długodziałające, jednoskładnikowe środki hormonalne, takie jak np. wewnątrzmaciczny system hormonalny, mogą zastosować kobiety, u których istnieją przeciwwskazania do podawania środków zawierających estrogeny ponieważ mają mniejszy ogólny wpływ na zdrowie. Antykoncepcja długoterminowa jest metodą odwracalną, bezpośrednio po jej zaprzestaniu powraca płodność.
fot. panthermedia
Dobre rozwiązanie
Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, antykoncepcja długoterminowa jest doskonałym rozwiązaniem dla młodych kobiet, które łatwo zapominają o codziennym przyjmowaniu tabletek. Jedna aplikacja – systemu wewnątrzmacicznego czy implantu – zapewnia nieprzerwane zabezpieczenie antykoncepcyjne na kilka lat.