Reklama:

Antykoncepcja i jej wpływ na stan serca

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Antykoncepcja i jej wpływ na stan serca

Shutterstock

Duszności w klatce piersiowej

Antykoncepcja hormonalna należy do jednej z najczęściej stosowanych metod zapobiegających niepożądanej ciąży. Doustna antykoncepcja oprócz wielu niewątpliwych zalet (m.in. wysoka skuteczność, wzrost regularności cykli, zmniejszenie ryzyka raka jajnika), niesie za sobą również wiele zagrożeń (m.in. problemy z krążeniem). Tak ważne jest dlatego, aby zanim zdecydujemy się na stosowanie tego typu antykoncepcji - szczegółowo zapoznać się ze skutkami ubocznymi. 

Reklama:

Podstawą antykoncepcji hormonalnej jest transportowanie do organizmu hormonów pochodzenia sztucznego. Mimo że surowiec ten nie jest wytworzony w sposób naturalny - jego działanie jest zbliżone do działania naturalnych hormonów płciowych kobiety.

W antykoncepcji hormonalnej zazwyczaj stosuje się preparaty z dwoma rodzajami hormonów:

  • etynyloestradiol (hormon z grupy estrogenów),
  • progestageny (grupa hormonów steroidowych).   

Ważne! Uwalniane hormony nie oddziałują na organizm w sposób bierny - mają znaczący wpływ na jego funkcjonowanie.

Na przestrzeni lat nastąpiło zdecydowane zredukowanie ilości etynyloestradiolu w preparatach, jakimi są doustne środki antykoncepcyjne. Działanie to podyktowane było między innymi wykazaniem przez hormon z grupy estrogenów (etynyloestradiol) - wpływu na wzrost syntezy białek a co za tym idzie, także osoczowych czynników krzepnięcia w wątrobie i poprzez to na zwiększenie ryzyka zakrzepicy w układzie żylnym.

Pigułka nie dla wszystkich

Niestety nie każda kobieta może sięgnąć po antykoncepcję hormonalną, do których należą dwuskładnikowe pigułki. Panie, u których występuje nadciśnienie tętnicze, zdecydowanie powinny zrezygnować z tej formy zapobiegania ciąży. Przyjmowanie pigułek z rozpoznanym nadciśnieniem może skutkować dalszym jego wzrostem, który w efekcie nie tylko wpłynie na komplikacje związane z jego regulacją, ale również odbije się na stanie serca (obciążając go).

W grupie, która nie powinna przyjmować pigułek znajdują się również kobiety z:

  • niewydolnością żylną,
  • schorzeniami mięśnia sercowego.

Poprzez stosowanie hormonów może zostać zachwiana gospodarka lipidowa organizmu w skutek wzrostu ilości tzw. „złego cholesterolu” (LDL - lipoproteiny o niskiej gęstości). W efekcie wzrasta prawdopodobieństwo pojawienia się zakrzepicy żylnej, a w niektórych przypadkach także zawału serca.

Ważne! Ryzyko zawału zwiększa się u kobiet palących po 35 - roku życia.

Generacje pigułek antykoncepcyjnych - charakterystyka

Tabletki antykoncepcyjne dzieli się na cztery generacje - zazwyczaj w każdej z nich znajduje się identyczny rodzaj estrogenu (etynyloestradiol). Przynależność generacyjna uwarunkowana jest odmianą użytego progestagenu.

  • I generacja (najstarsza) - było to połączenie estrogenu oraz progesteronu (progestagen - chlormadinon) w dużych stężeniach. Owa generacja nie jest już obecnie stosowana. Wycofanie spowodowane było zbyt dużą ilością działań niepożądanych a także androgenizacją (pojawienie się cech męskich).
  • II generacja (progestagen - octan norethisteronu bądź lewonorgestrel) - środki te pobudzają dwa rodzaje receptorów, odpowiedzialnych za pracę hormonów.
  • III generacja (progestagen - gestoden bądź norgestimat) - to środki selektywnie stymulujące receptory androgenowe.
  • IV generacja (progestagen - dienogest) - środki najnowocześniejsze, stymulują tylko receptory progestagenowe.

fot. panthermedia

Ważne! Przez wzgląd na stałość bądź zmienność składu hormonalnego - pigułki dzieli się na jednofazowe (najczęściej używane, mające stały skład hormonów sterydowych podczas całego cyklu miesięcznego), dwufazowe (wycofane z użycia), trójfazowe (zmienny skład hormonalny, czym zbliżone są do wahań fizjologicznych hormonów w trakcie cyklu miesięcznego).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Infekcje

gość
Grudka na odbycie (zdjęcie)
Witam . Zrobiła mi się taka jakby grudka na odbycie. Dodam nie krwawi to , ale jest ogromny ból po skorzystaniu z WC. Co to jest ? Czym mogę to załagodzić?
Tabletka po
Witam. 15 lutego przyjęłam tabletkę po Escapelle czy to normalne że 5 dni po tj 20 lutego dostałam bolesnej miesiączki (13 dni przed planowanym krwawieniem)? Czy taki objaw jest czymś normalnym ?
Petting, seks oralny I palcówka - czy jest możliwa ciąża?
Dobry wieczór, Zwracam się z prośbą o poradę, bo już kompletnie wariuje i nie wiem co robić... Z piątku na sobotę, uprawiałam z partnerem petting (ocierał penisem o moją łechtaczkę), seks oralny. Pa...
gość
Proszę o pomoc.
Czy ktoś wie co to?wypadlo mi podczas miesiączki i jestem przerażona .
Czy mogę być w ciąży?
Dzień dobry, miesiączka spóźnia mi się 5 dni (35 dzień cyklu, zwykle około 30 dniowe). W trakcie cyklu współżyłam z chłopakiem jednak każdorazowo z prezerwatywą. Nigdy również nie doszło do wytrysku ...
Takie pytanie
Czy można mieć problemy jakieś z tyłkiem i wypróżnianiem się w wielu nastoletnim. Wczoraj po wizycie w toalecie poczułam ogromny ból , później pieczenie , oraz nie mogłam w nocy za bardzo spać bardzo...
Reklama:
Reklama: