Rutynowe badanie w gabinecie ginekologicznym może zakończyć się niespodziewaną informacją dotyczącą zdiagnozowania tyłozgięcia lub przodozgięcia macicy.
Prawidłowo zbudowana macica
Macica o prawidłowej budowie, umiejscowiona jest w miednicy mniejszej, swoim kształtem przypomina spłaszczoną gruszkę. Jeśli chodzi o wymiary, macica ma ok. 8 cm długości i 4 cm szerokości, zaś w jej budowie wyróżniamy dwa zasadnicze elementy: trzon macicy oraz szyjkę macicy. Trzon macicy nazywany jest również częścią górną, zbudowany jest z mięśni gładkich.Wnętrze macicy, zwane jamą, wyścielone jest błoną śluzową, czyli endometrium. Górna część trzonu łączy się z jajowodami. Dolna część macicy, nazywana jest cieśnią. Jest to zaledwie kilka milimetrów tkanki, przez którą szyjka uchodzi do jamy macicy. Szyjka macicy jest częścią otwartą w stronę pochwy. To właśnie wydzielina szyjki macicy stwarza idealne środowisko dla plemników.
Tyłozgięcie macicy
O tyłozgięciu macicy mówimy w momencie, gdy trzon macicy jest lekko odchylony do tyłu, w stosunku do szyjki macicy. Tyłozgięcie macicy jest stosunkowo powszechnie występującą wadą anatomiczną, diagnozowaną u blisko 20% kobiet. Tyłozgięcie macicy może nie dawać żadnych niepokojących objawów, jednak u niektórych kobiet pojawiają się bóle w dole brzucha, bóle w okolicy krzyża, odbytu, wzmożone bóle miesiączkowe. Diagnozowanie tyłozgięcia macicy oparte jest na badaniu ginekologicznym połączonym z badaniem ultrasonograficznym.
Przodozgięcie macicy
W przypadku przodozgięcia macicy, mamy do czynienia w momencie, gdy trzon macicy jest odchylony do przodu, względem szyjki macicy. Przodozgięcie macicy występuje stosunkowo rzadziej niż tyłozgięcie i podobnie jak w/w wada rzadko daje specyficzne objawy. Obie wady najłatwiej zdiagnozować w trakcie badania ginekologicznego.
Tyłozgięcie i przodozgięcie a zajście w ciążę
Wielu lekarzy uważa, że w/w wady anatomiczne nie stanowią problemu z zajściem w ciąże. W przypadku zarówno tyło- jak i przodozgięcia macicy ważny jest dobór odpowiedniej pozycji, która sprawi przyjemność obojgu partnerom. Należy pamietąć, że kobiety cierpiące na tyło/przodozgięcie nie chcą współżyć w neiktórych pozycjach, ze względu na dyskomfort. Nie mniej, nie jest udowodnione aby w/w wady wpływały negatywnie na sam proces zajśćia w ciążę.