Reklama:

10 faktów o zdrowiu i higienie menstruacyjnej w szkołach

UNICEF Polska

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

10 faktów o zdrowiu i higienie menstruacyjnej w szkołach

shutterstock

Afryka

Wiedza na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej często nie jest w wystarczający sposób przekazywana dzieciom podczas nauki w szkołach. Wśród powodów są m.in. nierówności społeczne, a także ograniczony dostęp najmłodszych do edukacji oraz podstawowych produktów i usług. Przygotowany przez UNICEF i WHO globalny raport ujawnia poważne luki w edukacji menstruacyjnej w szkołach na całym świecie.

Reklama:

Raport Progress on drinking water, sanitation, and hygiene in schools 2000-2023 obejmuje dane dotyczące dostępności wody, zaplecza sanitarnego oraz podstawowych usług i produktów higienicznych dla najmłodszych. Według najnowszych danych 447 mln dzieci na świecie nadal nie ma dostępu do wody pitnej w szkole, a 427 mln do podstawowych usług sanitarnych. Co trzecie dziecko (646 mln) nie ma jak korzystać z podstawowych usług higienicznych.

Raport podkreśla pilną potrzebę podjęcia globalnych działań na rzecz poprawy zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach. Menstruacja jest naturalnym elementem życia człowieka. Każde dziecko ma prawo przeżywać ten okres godnie i bezpiecznie.

Osiągnięcie do 2030 r. zakładanego celu zrównoważonego rozwoju w tym obszarze będzie wymagało dwukrotnego zwiększenia obecnego tempa postępów w zakresie podstawowej dostępności wody pitnej oraz usług sanitarnych i czterokrotnego w przypadku podstawowych usług higienicznych.

10 kluczowych faktów nt. zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach na świecie:

  1. Niespełna 40 proc. szkół na świecie zapewnia edukację w zakresie zdrowia menstruacyjnego. Ten odsetek rośnie w szkołach średnich – w Azji Środkowej i Południowej zapewnia ją już 84 proc. szkół ponadpodstawowych, w porównaniu do zaledwie 34 proc. podstawowych.
  2. Tylko 31 proc. szkół na całym świecie ma kosze na odpady menstruacyjne w toaletach dla dziewcząt. Wskaźnik ten w krajach najsłabiej rozwiniętych spada do 17 proc., a np. w Afryce Subsaharyjskiej wynosi zaledwie 11 proc.
  3. Produkty menstruacyjne w szkołach nie zawsze są łatwo dostępne, a wiele uczniów nie może sobie na nie pozwolić. W Afryce Subsaharyjskiej dostęp do nich zapewnia tylko 12 proc. szkół.
  4. W wielu krajach w szkołach nie ma osobnych toalet lub chociażby wydzielonej przestrzeni zapewniającej prywatność.
  5. Brak dostępu do wody i produktów higienicznych (np. mydła) jest dodatkowym problemem dla milionów uczniów. Osoby uczące się w miastach, szkołach prywatnych i tych tylko dla dziewcząt częściej mogą korzystać z odpowiedniego zaplecza sanitarnego, co wskazuje na nierówności nawet w obrębie danego kraju.
  6. Na całym świecie miliony osób są nieświadome lub nieprzygotowane do menstruacji przed pierwszym okresem. Badania w Etiopii wykazały, że w takiej sytuacji była ponad połowa ankietowanych dziewcząt.
  7. Badania pokazują, że stygmatyzacja związana z menstruacją jest powszechna, a nastolatki często czują się zawstydzone lub nie są w stanie otwarcie rozmawiać na ten temat. Wstyd może wpływać na ich zdrowie psychiczne i frekwencję w szkole.
  8. W krajach uwzględnionych w badaniu nie ma danych dotyczących liczby nauczycieli przeszkolonych w zakresie zdrowia i higieny menstruacyjnej, co wskazuje na znaczną lukę w tym obszarze. Nauczyciele odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu jakościowych informacji i tworzeniu wspierającego środowiska dla uczniów, ale bez odpowiedniego szkolenia nie są w stanie odpowiedzieć na potrzeby swoich podopiecznych.
  9. Tylko 30 krajów posiada odpowiednie dane, dotyczące co najmniej jednego z globalnych wskaźników uznawanych za priorytety w tym obszarze wedle aktualnych Celów Zrównoważonego Rozwoju. Ich brak utrudnia kompleksowe zajęcie się tymi kwestiami.
  10. Niektóre kraje, takie jak Zambia i Filipiny, wykazały znaczną poprawę w zakresie udostępniania produktów i usług menstruacyjnych w szkołach, ale globalnie należy zrobić jeszcze więcej. Zmiana jest możliwa dzięki ukierunkowanej polityce i inwestycjom.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
gość
Mocno żółta wydzielina z pochwy
Leczyłam się ostatnio na grzybicę pochwy nystatyna a po niej brałam lactovaginal. Pojawia się u mnie taka wydzielina. Czy to możliwe że jest taka przy dniach niepłodnych czy jednak jest powód do niep...
Reklama:
Reklama: