Plastyka pochwy, czyli waginoplastyka, to coraz popularniejszy zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Decydują się na niego przede wszystkim kobiety, które rodziły, a w czasie porodu zastosowano nacięcie krocza lub doszło do pęknięcia krocza.
Waginoplastyka – dla kogo?
Waginoplastyka oferowana jest przede wszystkim kobietom, które w czasie porodu doświadczyły pęknięcia lub nacięcia krocza, czego konsekwencją są problemy w życiu seksualnym, suchość pochwy i brak poczucia atrakcyjności. Na zabieg decydują się również kobiety, które nie rodziły, ale uznają, że zabieg polepszy jakość ich życia seksualnego.
Badania przed zabiegiem
Po znalezieniu kliniki ginekologicznej, w której wykonany zostanie zabieg, lekarz wyjaśni wszelkie wątpliwości i skieruje na szereg badań, wśród których można wyróżnić:
- wymaz z pochwy,
- cytologię,
- morfologię krwi,
- badania układu krzepnięcia,
- oznaczenie stężenia TSH,
- badania w kierunku obecności wirusa HIV i HCV,
- oznaczenie antygenu HBs.
Jeśli lekarz zaklasyfikuje pacjentkę do zabiegu, należy czekać na wyznaczony termin. Lekarz pomoże dobrać odpowiednią metodę znieczulenia, która będzie zastosowana w trakcie operacji.
Jak przebiega zabieg?
Zabieg trwa około 2 godziny. Ściany pochwy są nacinane, a następnie usuwa się nadmiar tkanki. Po zszyciu pochwa staje się węższa, co jest odczuwalne przez pacjentkę, jak i jej partnera w trakcie zbliżeń. Zmniejsza się dyskomfort oraz ryzyko występowania infekcji intymnych. Zdarza się, że u niektórych pacjentek wystarczy zabieg z zastosowaniem lasera – wiązka laserowo pobudza odbudowę kolagenu, co powoduje obkurczenie pochwy i polepszenie jędrności jej ścianek.
Co po operacji?
Po zabiegu należy przestrzegać zaleceń lekarza, wśród których znajdują się m.in.
- niedopuszczanie do przepełnienia pęcherza moczowego przez minimum 7 dni po zabiegu,
- częste podmywanie i dbanie o higienę narządu rodnego,
- unikanie napinania krocza i pozycji siedzącej przez wyznaczony okres czasu,
- unikanie wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężkich przedmiotów przez wyznaczony okres czasu,
- niedopuszczanie do zaparć,
- powstrzymanie się od współżycia przez wyznaczony okres czasu.
Nie tylko waginoplastyka
Poza waginoplastyką coraz częściej pacjentki decydują się na inne zabiegi z zakresu ginekologii plastycznej – labioplastykę i labiominoroplastykę, czyli korektę i zmianę kształtu oraz wielkości warg sromowych. Coraz popularniejsze są zabiegi odtwarzania lub usuwania błony dziewiczej (odpowiednio hymenoplastyka i hymenotomia) czy zabiegi uwypuklenia łechtaczki (hoodoplastyka).
Korzyści z waginoplastyki
Pacjentki po zabiegu waginoplastyki wskazują, że jakość życia seksualnego znacznie się poprawiła. Dodatkowo pacjentki przestają zmagać się z nawracającą suchością pochwy i powracającymi infekcjami intymnymi. Jeśli rozważasz zabieg waginoplastyki, skontaktuj się z ginekologiem specjalizującym się w tego typu zabiegach.