Reklama:

I Polski Kongres „Pokonać Sepsę”

11-10-2015,
Wieńczysław Gawęda auxilion.pl

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

I Polski Kongres „Pokonać Sepsę”

Panthermedia

Kobieta w personelu medycznym

W dniach 24-26 września 2015 r. w Hali Stulecia, we Wrocławiu odbył się I Polski Kongres „Pokonać Sepsę”.

Reklama:

Kongres był pierwszym w Polsce wydarzeniem, którego tematyka w całości była poświęcona Sepsie. Specjaliści z dziedzin anestezjologii, pediatrii, geriatrii, chorób wewnętrznych, chirurgii, onkologii pod przewodnictwem Prof. dr hab. Andrzeja Küblera Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego, aby znaleźć wspólną strategię walki z tą chorobą. Pierwsze działania zostały podjęte w 2001 roku przez Polską Grupę Roboczą do spraw Sepsy, którą powołało środowisko anestezjologiczne.

 

, Edukacjamedyczna.pl, I polski kongres „pokonać sepsę”, Internista, Kongres, Patronat medialny, Pediatria, Poz, Sepsa

fot. Wieńczysław Gawęda

Lekarze biją na alarm ponieważ dotychczasowe działania podjęte w walce z sepsą okazują się być niewystarczające, w wyniku czego coraz więcej chorych umiera z tego powodu. Dotyczy to szczególnie najmłodszych i najstarszych pacjentów, jak również pacjentów onkologicznych i po zabiegach obarczonych wysokim ryzykiem. Liczba przypadków ciężkiej sepsy stale narasta, co znacząco uniemożliwia skuteczne leczenie.

 

, Edukacjamedyczna.pl, I polski kongres „pokonać sepsę”, Internista, Kongres, Patronat medialny, Pediatria, Poz, Sepsa

fot. Wieńczysław Gawęda

Światowa Deklaracja w sprawie Sepsy opisuję sepsę jako chorobę jako jeden z najczęstszych, ale niestety rzadko rozpoznawanych zespołów chorobowych, zarówno w krajach rozwiniętych jak i w krajach rozwijających się. Co roku występuje ona u 20-30 milionów pacjentów w skali globalnej, w tym ponad 6 milionów przypadków sepsy u noworodków i małych dzieci i ponad 100 000 przypadków sepsy w położnictwie. Sepsa pozostaje główną przyczyną zgonów z powodu zakażeń pomimo postępów współczesnej medycyny, takich jak szczepionki, antybiotyki i intensywna terapia. Szpitalna śmiertelność z powodu sepsy waha się między 30 a 60%.

 

Światowa Deklaracja w sprawie Sepsy zawiera następujące cele, których założeniem jest skuteczniejsza walka z sepsą

Cele globalne:

  • Należy umieścić sepsę w planach rozwojowych. Deklaracja powinna zwiększyć polityczny priorytet dla sepsy przez wzrost świadomości dotyczącej rosnącego medycznego i ekonomicznego zagrożenia związanego z sepsą.
  • Należy upewnić się, że istnieje odpowiednie zabezpieczenie zarówno w zakresie właściwych obiektów i ich wyposażenia, jak i w zakresie wyszkolonego personelu dla leczenia i rehabilitacji pacjentów z sepsą.
  • Należy wspomagać wdrożenie międzynarodowych wytycznych postępowania w sepsie, aby usprawnić wczesne rozpoznanie i bardziej skuteczne leczenie sepsy oraz umożliwić właściwe zapobieganie i leczenie na całym świecie.
  • Należy mobilizować decydentów, aby strategie globalne zapobiegania i leczenia sepsy skierowane zostały do najbardziej potrzebujących.
  • Należy zaangażować na poziomach lokalnych i krajowych pacjentów, którzy przeżyli sepsę i tych, którzy przez sepsę zostali pozbawieni bliskich, do planowania strategii zmniejszenia częstości występowania sepsy i poprawy wyników jej leczenia.


Kluczowe cele, które powinny być osiągnięte do 2020 roku:

  • Częstość występowania sepsy będzie się globalnie obniżać poprzez wdrożenie strategii zapobiegania sepsie.
  • Do 2020r. częstość występowania sepsy ulegnie obniżeniu o przynajmniej 20% przez promowanie zasad ogólnej higieny i odkażania rąk, właściwej higieny w położnictwie, poprawy służb sanitarnych i odżywiania oraz dostarczenia czystej wody i realizacji programów szczepień w zagrożonych populacjach krajów o ograniczonych środkach.
  • Śmiertelność z powodu sepsy ulegnie obniżeniu u dzieci (włączając noworodki) i u dorosłych przez promocję oraz wdrożenie systemów wczesnego rozpoznawania i ujednoliconego szybkiego leczenia.
  • Do 2020 roku, co najmniej 2/3 organizacji opieki zdrowotnych zainteresowanych krajów wesprze Deklarację i włączy rozpoznawanie i rejestrowanie przypadków sepsy do rutynowego postępowania we wszystkich przypadkach nagłych zachorowań.
  • Do 2020 roku dostępne będą we wszystkich krajach systemy zapewniające skuteczną kontrolę przypadków występowania sepsy. Wszystkie kraje określać będą czas od wystąpienia sepsy do rozpoczęcia najistotniejszego podstawowego postępowania: leczenia antybiotykami, leczenia płynami, zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi.
  • Do 2020 roku odsetek przeżywalności pacjentów z sepsą u noworodków, dzieci i dorosłych powinien wzrosnąć o dalsze 10% w porównaniu z poziomem z 2010 roku. Będzie to monitorowane i wykazane przez ustanowienie rejestrów przypadków sepsy i stanowić kontynuację inicjatyw rozpoczętych przez Surviving Sepsis Campaign i International Pediatric Sepsis Initiative.
  • Zrozumienie pojęcia sepsy ulegnie poprawie zarówno w sferze opinii publicznej jak i w obszarze profesjonalnym.
  • Do 2020 roku sepsa stanie się słowem powszechnym i synonimem potrzeby nagłej interwencji. Społeczeństwo będzie dużo lepiej wiedziało, jakie są wczesne sygnały ostrzegawcze wystąpienia sepsy. Wzrosną oczekiwania, co do jakości opieki nad pacjentami z sepsą i opóźnienia we wdrożeniu właściwego leczenia będą powszechnie kwestionowane.
  • Do 2020 roku we wszystkich zainteresowanych krajach ustalone zostaną potrzeby szkoleniowe dla pracowników opieki zdrowotnej w zakresie sepsy i włączone zostaną do wszystkich programów szkolenia medycznego, przeddyplomowego i podyplomowego. Poprawi się rozpoznawanie sepsy przez personel medyczny, jako powszechnego powikłania interwencji medycznych obciążonych ryzykiem, co spowoduje zmniejszenie liczby pacjentów narażonych na to ryzyko.
  • Na całym świecie poprawi się dostęp do usług rehabilitacyjnych dla pacjentów z przebytą sepsą.
  • Do 2020 roku wszystkie zainteresowane kraje ustalą standardy i zapewnią środki dla właściwej opieki nad pacjentami wypisywanymi ze szpitala po przebyciu sepsy.
  • Znacznej poprawie ulegnie ocena globalnego zagrożenia sepsą oraz wpływu na to zagrożenie działań kontrolnych i terapeutycznych.
  • Do 2020 roku wszystkie kraje zainteresowane ustalą ochotnicze lub obowiązkowe systemy rejestru przypadków sepsy, które będą zgodne i uzupełniające do danych wymaganych przez społeczności międzynarodowe, dla przedstawienia sepsy, jako powszechnego problemu zdrowotnego. Społeczność międzynarodowa pracować będzie nad ustaleniem międzynarodowych zasad rejestracji przypadków sepsy.
     

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Co to jest na pachwinie
Co to jest i co na to stosować jakieś maści klotrimazol pomaga ale nawraca infekcja grzybicza
gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
Reklama:
Reklama: