Jest to zazwyczaj obecny od urodzenia guzek o zabarwieniu niebieskim, najczęściej umiejscowiony na skórze kończyn dolnych.
Objawy i przebieg znamienia błękitnego
Znamię błękitne jest małym, ok. 5mm guzkiem, twardym i spoistym. Kolor szaroniebieski jest spowodowany obecnością melanocytów w skórze właściwej. Jest obecny w chwili urodzenia lub pojawia się w okresie wczesnego dzieciństwa. Nie powiększa się, ani nie daje żadnych objawów.
W większości przypadków jest zmianą pojedynczą, najczęściej zlokalizowaną na skórze kończyn dolnych. Ale może występować i w innych okolicach ciała.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć znamię błękitne
Jeżeli masz wątpliwości co do charakteru zmiany. Szczególnie powinny niepokoić nas ciemno zabarwione zmiany pojawiające się nagle w życiu dorosłym. Doświadczony dermatolog po przeprowadzeniu badania dermatoskopowego postawi ostateczne rozpoznanie.
W razie niepewności lekarz pobierze wycinek do badania histopatologicznego, które ostatecznie rozstrzygnie o konieczności usunięcia zmiany. Po chirurgicznym wycięciu, w miejscu zabiegu pozostanie blizna, nieco większa niż średnica zmiany.
Leczenie znamienia błękitnego
W przypadku występowania znamion należy zwrócić przede wszystkim uwagę na unikanie miejscowego drażnienia przez gumki, paski itp., a także ekspozycji na słońce.