Reklama:

Menopauza - czy jestem na nią za młoda?

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Menopauza - czy jestem na nią za młoda?

PantherMedia

Depresja

Pojawienie się charakterystycznych objawów przekwitania u kobiet przed 45 rokiem życia.

Reklama:

Menopauza - Objawy i przebieg

Przedwczesne pojawienie się takich objawów jak uderzenia gorąca i nocne poty, wysychanie skóry i śluzówek, zwłaszcza pochwy czy spadek popędu płciowego, związane jest najprawdopodobniej z zaburzeniami wydzielania hormonalnego będącymi wynikiem przedwczesnego wygasania czynności jajników. W zaburzeniu tym dochodzi do zbyt wczesnego zaprzestania wytwarzania przez te narządy hormonów płciowych, przede wszystkim estrogenów.

Przedwczesne wygasanie czynności jajników występuje najczęściej wraz z nieregularnymi krwawieniami miesiączkowymi jak również niepłodnością. Do przedwczesnego przekwitania może dojść na skutek przyjmowania niektórych leków, szczególnie leków wykorzystywanych w chemioterapii.

Przedwczesna menopauza wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia osteopenii i osteoporozy. Przyczyną tej patologii może być również zbyt mała ilość pierwotnych pęcherzyków jajnikowych oraz zbyt szybkie tempo ich „zużycia”.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli przed 45 rokiem życia pojawią się objawy menopauzy należy zgłosić się do lekarza. Zleci on odpowiednie badania hormonalne w celu potwierdzenia lub wykluczenia przedwczesnego wygasania jajników.

Dalsze postępowanie lecznicze uzależnione jest od planów prokreacyjnych kobiety, jak również od przyczyn wywołujących przedwczesne przekwitanie.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić odpowiednią hormonalną terapię zastępczą chroniącą  przed zaburzeniami metabolicznymi okresu przekwitania.

Menopauza - Leczenie

Nie należy bagatelizować pojawiających się objawów przedwczesnego przekwitania. Wiele kobiet uznaje je za objaw naturalnego starzenia się, co może mieć bardzo niekorzystny wpływ na jej psychikę.

Aby uniknąć wielu nieprzyjemnych skutków tego zaburzenia należy skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie. Obecna medycyna dysponuje wieloma możliwościami utrzymania płodności czy też złagodzenia objawów choroby.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Menopauza

gość
Endometrium w nieprawidłowej fazie proliferacji. OM?
Dzień dobry, Odebrałam wynik na którym piszę, Endometrium w nieprawidłowej fazie proliferacji. OM? Czy to coś poważnego. Lekarza mam dopiero za miesiąc
gość
Niedrożny jajowód
Witam, lewy jajnik mam drożny natomiast jest on policystyczny,z kolei prawy jajowód niedrożny( laparaskopowo nie udało się udrożnić) czy jest szansa naturalnego poczęcia? Czy pozostaje już tylko in...
Czy on mnie wykorzystuje ? Proszę o poradę
Witam, Mam pytanie do Was. 2 lata temu spotykalam się z mężczyzna, w którym bylam zakochana. Okazało się, że jedynie na co liczył to moje szybkie pożyczki pieniędzy. Głównie chodzilo mu o seks ...
Menopauza
Dzień dobry 😊 Mam 55 lat od 3.5 roku nie mam miesiączki. Czy można zajść w ciążę.
gość
Brak miesiaczki od 8 miesiecy
Witam czy to menopauza?? Endometrium 2mm, niski estradiol i progosteron ale FSH i LH takze niskie ...za to wysoki Dhea-s i kortyzol (ostatnio troche juz spadl)zaburzenia miesiaczki od 1,5roku (krwawi...
gość
Pomocy
Mam 20 lat, od kilku lat się masturbuje, ale nigdy nie współżyłam z facetem. Po masturbacji leci ze mnie dużo sluzu, przezeoczystego nierozciągliwego, na dodatek wagina bardzo śmierdzi, dziwnym zap...
Reklama:
Reklama: