Objawy i przebieg łamliwości kości
Wskutek procesu naturalnego starzenia się organizmu, wraz z wiekiem zmienia się całkowita masa kostna. Szczególnie wyraźnie objawia się to u kobiet, gdyż na skutek wygasania czynności jajników a tym samym obniżonego wytwarzania estrogenów, wzrasta ryzyko zrzeszotowienia kości powodując ich nadmierną łamliwość. Schorzenie to określane jest mianem osteoporozy pomenopauzalnej. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie i często występuje rodzinnie.
Prócz zwiększonej łamliwości występuje również bolesność stawów i kości, osłabienie mięśniowe oraz obniżenie wzrostu. Złamaniom najczęściej ulegają kręgi, kość udowa, kości przedramienia oraz miednicy. Wpływ na występowanie osteoporozy mają zarówno zaburzenia hormonalne jak również odżywiania, żołądkowo-jelitowe, długotrwałe unieruchomienie i inne.
Charakterystyczne jest to, iż do złamań dochodzi niekiedy nawet przy niewielkich urazach lub w wyniku wykonania głębszego skłonu. Częściej zdarza się kobietom szczupłym niż otyłym.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć łamliwośc kości
Gdy wystąpi złamanie bądź długotrwały przewlekły ból pleców należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz po przeprowadzeniu dokładnego badania zleci wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych oraz badanie gęstości kości (densytometria) w celu wprowadzenia odpowiedniego leczenia.
U kobiet w okresie okołomenopauzalnym bardzo często zaleca się hormonalną terapię zastępczą.
Leczenie łamliwości kości
W związku z tym, iż wraz z wiekiem zmniejsza się stopień przyswajalności wapnia, zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek. Należy więc przestrzegać odpowiedniej diety bogatej w wapń, białko oraz witaminę D. Powinna ona być bogata w nabiał oraz warzywa i owoce.
Dobre rezultaty w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy daje również przyjmowanie codzienni 1 łyżeczki zmielonych skorupek jaja kurzego. Należy wystrzegać się również wszelkich używek jak tytoń, alkohol lub duże ilości kawy. Spacery na świeżym powietrzu w dni słoneczne również mogą wpłynąć na zwiększoną podaż vit D, gdyż pod wpływem promieniowania ultrafioletowego dochodzi do jej syntezy w skórze. Dietę można również uzupełniać preparatami wapnia dostępnymi w aptekach bez recepty.