Znikoma ilość lub całkowity brak odchodów połogowych.
Brak odchodów połogowych - Objawy i przebieg
Po porodzie ilość odchodów zmniejsza się z każdym dniem i najczęściej zanikają one około 4-6 tygodnia połogu. W przypadku kamienia piersią odchody zanikają znacznie szybciej. Jednakże w niektórych przypadkach dochodzi do tzw. zatrzymania odchodów. Wówczas u położnicy pojawia się znikoma ilość odchodów, najczęściej o bardzo nieprzyjemnym zapachu lub nie obserwuje się ich wcale.
Do zatrzymania odchodów połogowych dochodzi na skutek zablokowania wewnętrznego ujścia szyjki macicy skrzepami lub też resztkami popłodu. Czasami dochodzi do załamania szyjki macicy, co również utrudnia odpływ wydzieliny.
Powikłanie to często zdarza się w przypadku tyłozgięcia macicy, wypełnionych jelitach lub pęcherzu moczowym. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, ze względu na to, iż odchody są wyśmienitą pożywką dla rozwoju drobnoustrojów. Brak możliwości ich swobodnego odpływu może spowodować powstanie zakażenia wewnątrzmacicznego, któremu najczęściej towarzyszy wysoka temperatura ciała.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Brak lub mała ilość odchodów powinno być jak najszybciej zgłoszone lekarzowi. Szczególnie, gdy dołączają się takie objawy jak np. złe samopoczucie, gorączka, bóle brzucha. Najczęściej konieczne jest podawanie antybiotyków oraz leków obkurczających mięsień macicy.
Stwierdzenie obecności zatrzymanych odchodów w macicy w badaniu ultrasonograficznym jest wskazaniem do interwencji zabiegowej, podczas której dokonuje się wyczyszczenia jamy macicy z zalegających odchodów oraz rozszerzenia kanału szyjki umożliwiając swobodny odpływ wydzieliny.
Brak odchodów połogowych - Leczenie
Bardzo ważna dla każdej położnicy jest dokładna obserwacja odchodów połogowych. To ona najszybciej jest w stanie zauważyć ich nieprawidłowy zapach, kolor czy ilość. Aby prawidłowo je ocenić niezbędna jest minimalna wiedza na temat fizjologii odchodów w poszczególnych okresach połogu. Wszelkie nieprawidłowości okresu połogowego znajdują odzwierciedlenie w wyglądzie, zapachu czy też ilości odchodów.
Przestrzeganie odpowiedniej higieny polegającej na częstej zmianie wkładek oraz podmywaniu pozwoli na ograniczenie ryzyka infekcji narządu rodnego, objawiającego się między innymi cuchnącymi, zielonkawymi odchodami. Karmienie piersią, jak również szybkie uruchomienie po porodzie bądź cięciu cesarskim wpływa korzystnie na szybkie obkurczanie się mięśnia macicy i prawidłowe wydalanie odchodów.