Reklama:

Uniwersalne zastosowanie lnu – na menopauzę, na zaparcia, na skórę i włosy

Agnieszka Minecka

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Uniwersalne zastosowanie lnu – na menopauzę, na zaparcia, na skórę i włosy

shutterstock

Dojrzała kobieta

Czy niepozorne, maleńkie, szarobrązowe ziarenka lnu są w stanie wyregulować naszą przemianę materii, zneutralizować dolegliwości menopauzalne, a skórze i włosom dodać witalności? Owszem – potrafią korzystnie wpłynąć na te i wiele innych kwestii zdrowotnych.

Reklama:

Czy niepozorne, maleńkie, szarobrązowe ziarenka lnu są w stanie wyregulować naszą przemianę materii, zneutralizować dolegliwości menopauzalne, a skórze i włosom dodać witalności? Owszem – potrafią korzystnie wpłynąć na te i wiele innych kwestii zdrowotnych.

Len – co takiego w sobie ma?    

Siemię lniane, czyli nasiona lnu zwyczajnego, to chyba jeden z najpopularniejszych zielarskich środków leczniczych. Swoją niewątpliwą „karierę” w medycynie naturalnej len zawdzięcza szerokiemu spektrum zastosowań oraz bogatej zawartości składników odżywczych. Wśród nich należy wymienić wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a szczególnie kwas alfa-linolenowy (ALA), którego organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć sam, a który umożliwia mu produkcję innych niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem.

 

Klimakterium, Len, Ligniany lniane, Menopauza

 

Związki te są nam niezbędne, gdyż regulują wiele procesów życiowych (m.in. gospodarkę lipidową, przemianę materii, pracę serca, mózgu czy układu odpornościowego, nawilżenie skóry, a nawet stany emocjonalne) i chronią przed rakiem. Len w swoich strukturach zawiera również błonnik, łatwo przyswajalne białka, witaminy B1, B6, E oraz minerały – cynk, magnez, wapń i żelazo. Do tej listy należy dopisać też fitoestrogeny, a konkretnie lignany. – Fitoestrogeny to grupa niesteroidowych związków pochodzenia roślinnego o budowie i funkcji podobnej do naturalnych estrogenów. Szczególnie korzystnie wpływają one na zdrowie kobiet w okresie menopauzy ze względu na ich wyjątkowe powinowactwo z receptorami estrogenowymi – objaśnia ginekolog, Maksymilian Kurkowski.

Lignany lniane na menopauzę  

Za nieprzyjemne objawy zespołu klimakteryjnego odpowiada postępujący wraz z wiekiem kobiety deficyt estrogenów. – W czasie okołomenopauzalnym w sposób naturalny wygasa czynność jajników. Powoduje to wystąpienie hipoestrogenizmu – znacznego spadku stężenia estrogenów we krwi.

 

Kwasy omega i witamina E na skórę 

Len można stosować jako środek do pielęgnacji cery zarówno suchej, jak i tłustej. Siemię obfituje bowiem w olej lniany bogaty w kwasy omega-3 i omega-6, które odgrywają kluczową rolę w fizjologii skóry. Ich prawidłowy poziom reguluje wydzielanie sebum, zapobiegając z jednej strony jej przesuszeniu i łuszczeniu się, a z drugiej przetłuszczeniu. Dostarczenie ich do mieszków włosowych ogranicza też tworzenie się zaskórników i zmian trądzikowych. Siemię lniane przeciwdziała również odwodnieniu skóry. Obecne w nim kwasy omega wchodzą w skład tzw. cementu międzykomórkowego wypełniającego przestrzenie między komórkami naskórka. Tym samym chronią wierzchnie warstwy skóry przed utratą wody i zapewniają optymalne nawilżenie głębiej położonych obszarów. Len jest więc sprzymierzeńcem elastycznego i miękkiego naskórka, przeciwdziała przedwczesnemu tworzeniu się zmarszczek oraz łagodzi podrażnienia i stany zapalne. To także źródło witaminy młodości, czyli witaminy E, która będąc skutecznym przeciwutleniaczem, zabezpiecza skórę przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem wolnych rodników, stanowiących produkt uboczny przemiany materii. Zdolność ich neutralizacji – i to w stopniu wyższym niż witamina E – wykazują również omawiane wcześniej lignany lniane.    

Olej lniany i minerały na włosy   

Siemię lniane zawiera niemal wszystko, co potrzebne włosom do zdrowego wzrostu. Znajdujący się w nim cynk, syntetyzując białka ustrojowe, reguluje proces wzrostu włosa, absorbuje nadmiar sebum i zapobiega przetłuszczaniu się skóry głowy. Podobnie działa obecny w siemieniu magnez – pobudza włosy do wzrostu i regeneracji korzeni. Natomiast występujące w ziarnach lnu żelazo zapewnia włosom prawidłową strukturę, zapobiega ich wypadaniu oraz przesuszeniu. Dodatkowo len dostarcza cennych dla zdrowia włosów witamin z grupy B oraz witaminy E. Pierwsze odżywiają włosy, regulują ich prawidłowy wzrost i budowę, a witamina E – podobnie jak w przypadku skóry – będąc naturalnym antyutleniaczem, chroni włosy przed wolnymi rodnikami. Parzone nasiona lnu uwalniają ogromne ilości substancji śluzowych, a wszystkie omawiane minerały i witaminy przenikają do powstałego śluzu, który można aplikować na skórę głowy i włosy. W roli powlekającej maseczki sprawdzi się też olej lniany, który jest bogaty w kwasy omega-3 i omega-6. Doskonale nawilża i odżywia suche, łamliwe i wypadające włosy o porowatej strukturze. 

Klimakterium, Len, Ligniany lniane, Menopauza

fot. panthermedia

Jeden len na niejeden problem   

Opisane zastosowania lnu to tylko początek jego prozdrowotnych właściwości. Śluzowaty napar z siemienia podaje się chorym z nieżytami, nadkwasotami i wrzodami żołądka jako środek powlekający i osłaniający ściany przewodu pokarmowego oraz zapobiegający ich podrażnieniom. Spożywanie wywaru z lnu pomaga też nawilżyć śluzówki gardła. W przypadku kaszlu suchego len łagodzi ten bezproduktywny odruch, a przy kaszlu mokrym – ułatwia odkrztuszenie zalegającej w oskrzelach wydzieliny. Śluz wydzielający się z namoczonych ziaren siemienia wykazuje również działanie przeciwbiegunkowe. Stosowany zewnętrznie, wspomaga leczenie oparzeń, odmrożeń i trudno gojących się ran na skórze. Natomiast fitoestrogeny obecne w lnie to nie tylko remedium na dolegliwości klimakteryjne. – Związki te mogą hamować rozwój osteoporozy, obniżać poziom cholesterolu oraz działać antykancerogennie.

Treść artykułu została skonsultowana z lekarzem-ginekologiem, Maksymilianem Kurkowskim.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Menopauza

gość
Endometrium w nieprawidłowej fazie proliferacji. OM?
Dzień dobry, Odebrałam wynik na którym piszę, Endometrium w nieprawidłowej fazie proliferacji. OM? Czy to coś poważnego. Lekarza mam dopiero za miesiąc
gość
Niedrożny jajowód
Witam, lewy jajnik mam drożny natomiast jest on policystyczny,z kolei prawy jajowód niedrożny( laparaskopowo nie udało się udrożnić) czy jest szansa naturalnego poczęcia? Czy pozostaje już tylko in...
Czy on mnie wykorzystuje ? Proszę o poradę
Witam, Mam pytanie do Was. 2 lata temu spotykalam się z mężczyzna, w którym bylam zakochana. Okazało się, że jedynie na co liczył to moje szybkie pożyczki pieniędzy. Głównie chodzilo mu o seks ...
Menopauza
Dzień dobry 😊 Mam 55 lat od 3.5 roku nie mam miesiączki. Czy można zajść w ciążę.
gość
Brak miesiaczki od 8 miesiecy
Witam czy to menopauza?? Endometrium 2mm, niski estradiol i progosteron ale FSH i LH takze niskie ...za to wysoki Dhea-s i kortyzol (ostatnio troche juz spadl)zaburzenia miesiaczki od 1,5roku (krwawi...
gość
Pomocy
Mam 20 lat, od kilku lat się masturbuje, ale nigdy nie współżyłam z facetem. Po masturbacji leci ze mnie dużo sluzu, przezeoczystego nierozciągliwego, na dodatek wagina bardzo śmierdzi, dziwnym zap...
Reklama:
Reklama: