Reklama:

Po co mężczyzna na porodówce?!

Projekt Komunikacja

Ten tekst przeczytasz w 9 min.

Po co mężczyzna na porodówce?!

Panthermedia

Poród, przyjście na świat dziecka

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kobiety rodziły w domu w asyście akuszerki, później trafiły do szpitala, a z czasem wraz z nimi na sali porodowej pojawili się mężczyźni. Jaka jest rola partnera w porodzie? To fanaberia, czy może bardziej potrzeba naszych czasów?

Reklama:

Kiedy lepiej, żeby męża nie było na porodówce?

Wsparcie osoby towarzyszącej ma dla większości kobiet ogromny sens i wiele zalet. Bywa jednak, że bliska osoba bardziej przeszkadza niż pomaga. Jej zachowanie może mieć negatywny wpływ na przebieg porodu i wspomnienia rodzącej. Dzieje się tak przede wszystkim kiedy osoba towarzysząca:

  • Nie ma podstawowej wiedzy na temat porodu.

W efekcie nie rozumie co się dzieje na kolejnych etapach i dlaczego rodząca zachowuje się w określony sposób. Najczęściej zdarza się tak, kiedy osoba zaproszona do towarzyszenia w porodzie nie przygotowuje się do tego wydarzenia.

  • Nie rozumie potrzeb rodzącej kobiety i trudno jej się z nią komunikować w sytuacjach kryzysowych.

W takiej sytuacji zazwyczaj nie udziela rodzącej wystarczającego wsparcia. Zanim więc podejmiemy decyzję, warto się przez chwilę zastanowić, czy wskazana osoba to ktoś z kim łatwo nam się porozumieć i kto respektuje nasze potrzeby.

  • Nie zgadza się z decyzjami i wizją porodu rodzącej.

W takim przypadku osoba towarzysząca bardziej przeszkadza niż pomaga. Zdarza się, że chce realizować własną wizję narodzin dziecka. Najczęściej wywołuje to u rodzącej zagubienie, a nawet poczucie osamotnienia.

  • Jest przepełniona lękiem i bardzo boi się procesu porodu.

Bardzo trudno w takiej sytuacji zapanować nad pełnym wachlarzem trudnych emocji i nerwowymi reakcjami. Łatwo z kolei przenosić je na rodzącą i wprowadzać ogólną atmosferę stresu. To z kolei może bardzo utrudniać rodzącej rozluźnienie, skupienie się na skurczach i zachowanie spokoju.

  • Nie chce lub nie czuje się na siłach być przy porodzie.


fot. panthermedia

Jeśli ktoś nie jest gotowy uczestniczyć w procesie narodzin, boi się lub uważa, że nie podoła i przyznaje się do tego – warto to uszanować. Powody mogą być różne. Faktem pozostaje, że przyznanie się jest przejawem samoświadomości i zrozumienia, że kobieta potrzebuje w porodzie prawdziwego emocjonalnego i fizycznego wsparcia, nie zaś tylko czyjejś obecności. Dobrze jeśli bliscy, szczególnie mąż lub partner towarzyszą w porodzie, ponieważ chcą pomóc i z entuzjazmem przygotowują się do tego. Jeśli zaś poddają się presji społecznej i robią to, ponieważ „inni też byli”, mało prawdopodobne, że rzeczywiście pomogą. – Osobiście miałem obawy aby coś się żonie w czasie porodu nie stało, a były takie przesłanki. Obecność douli sprawiła, że w czasie porodu nie musiałem się tak po męsku silić na kontrolowanie sytuacji, latać po położną, lekarza, czy skupiać się na tym co to ja w zasadzie powinienem teraz radzić żonie. Po prostu mogłem tam z nią być, wspierać ją całym sobą. Doula robiła resztę – przyznaje otwarcie Maksymilian Kostrzewa.

Wybór kobiety

Przygotowanie do porodu to czas kiedy kobieta podejmuje wiele, często trudnych, decyzji odnośnie swojego ciała i zdrowia oraz życia rodziny. Poród zostawi trwałe ślady w jej pamięci, wspomnieniach, opowieściach, a także w ciele. To jak kobiety przeżywają poród wpływa na późniejsze macierzyństwo. Mają prawo zadbać o jakość porodu i związane z nim dobre doświadczenia. Jednym z tych elementów jest decyzja o porodzie z osobą towarzyszącą. Mąż, partner, przyjaciółka, siostra, matka lub doula każda z tych osób może być w czasie porodu pomocna i jest w stanie dostarczać różne formy wsparcia. Jednak o tym, kogo potrzebuje kobieta w tym trudnym dla niej momencie, może zdecydować tylko ona sama. Chodzi przecież o to, aby uzyskać uzyskanie najbardziej pożądane przez nią wsparcia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Poród

Ellaone dni niepłodne
Cześć, 18.06.2026. Miałam stosunek z partnerem bez zabezpieczenia. Po 10h wzięłam tabletkę Ellaone. Pierwszy dzień ostatniej miesiączki to 25/26 maja. Zwykle mam okres 5dni. Cykl 28 dni. Za 3 dni pow...
gość
Labioplastyka
Hej, chciałam zapytać, czy któraś z obecnych tu kobiet zdecydowała się na labioplastykę i zmniejszenie warg sromowych mniejszych. Chodzi mi o wszelkie informacje jak cena, ból czy ryzyko powikłań. Ma...
Ryzyko
Jakie jest ryzyko ciazy bez penetracji, tylko ocieranie penisem o wargi sromowe i jedno krotkie dotniecie zoledzia wejscia do pochwy. Spóźnia mi sie okres juz ktorys dzien z kolei. Teraz jest moj 40 ...
Czy ten test pokazuje pozytywny?
Kupiłam dwa testy wczoraj robiłam z action wyszła bardzo blada kreska dzisiaj kupiłam płytkowy ten który podsyłam.Czy ten test jest pozytywny czy to kreska parowa
Ryzyko
Podczas zakładania prezerwatywy dotknąłem palcem prejakulatu, który przeniósł się na jej zewnętrzną stronę i został fizycznie wprowadzony do pochwy 11 kwietnia (3 dni po owulacji wg aplikacji Flo), p...
Reklama:
Reklama: