Powiększanie piersi należy do jednego z najbardziej popularnych zabiegów w dziedzinie chirurgii plastycznej. Metod augmentacji jest obecnie wiele (m.in. kwasem hialuronowym czy własnym tłuszczem pacjentki) – najczęściej wciąż jednak kobiety decydują się na powiększenie piersi za pomocą implantów. Zanim dojdzie do zabiegu, przeprowadzana jest konsultacja lekarska, po której pacjentka zostaje zakwalifikowana do operacji.
Spis treści:
- Wybór lekarza przeprowadzającego zabieg
- Kwestie do wyjaśnienia na konsultacji
- Przebieg konsultacji lekarskiej
- Badania przed zabiegiem
- Zabieg i kolejna konsultacja
Powiększanie piersi implantami jest operacją. Jak każdy tego rodzaju zabieg i ten obwarowany jest procedurą, której celem jest wyeliminowanie wszelkich możliwych skutków ubocznych – dlatego niezmiernie ważna jest wstępna konsultacja medyczna.
Ważne! Konsultacja lekarska i omówiony dokładny plan postępowania przed, w trakcie i po zabiegu pozwoli do minimum ograniczyć ewentualne powikłania, a także wpłynie na zminimalizowanie stresu u pacjentki.
Wybór lekarza przeprowadzającego zabieg
Decydując się na powiększenie piersi za pomocą implantów, trzeba pamiętać o tym, że istotny czynnik w przedsięwzięciu stanowi wybór specjalisty. Przydatne w tym przypadku są m.in. fora internetowe, na których pacjentki dzielą się informacjami o lekarzach przeprowadzających tego typu zabiegi, swoich wrażeniach w trakcie rozmowy z lekarzem, cenach itp.
Ważne! Wybierając specjalistę chirurgii plastycznej, należy kierować się przede wszystkim jego doświadczeniem zawodowym, a nie jedynie ceną.
Kwestie do wyjaśnienia na konsultacji
W trakcie konsultacji pacjentka ma prawo do wszelkich informacji dotyczących zabiegu, zaś lekarz ma obowiązek odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z zabiegiem powiększania piersi.
Do najczęstszych pytań pacjentek należą:
- czy przed operacją będzie trzeba wykonać badanie piersi? Jeżeli tak, to jakie?
- jakie są rodzaje protez?
- czy obecność implantów ma wpływ na karmienie piersią?
- czy można przed zabiegiem dokładnie ustalić, do jakiego rozmiaru zostaną powiększone piersi?
- czy luźna skóra na piersiach stanowi przeszkodę w uzyskaniu dobrego efektu operacji?
- w jakim znieczuleniu zostanie przeprowadzony zabieg i ile potrwa?
- jak wygląda rekonwalescencja po operacji?
- jak trwałe są efekty zabiegu tego rodzaju?
- jak często zdarzają się powikłania?
Przebieg konsultacji lekarskiej
Podczas konsultacji chirurg plastyczny pyta pacjentkę o oczekiwania pooperacyjne. Zbierany jest ponadto szczegółowy wywiad chorobowy od badanej (choroby przewlekłe, przyjmowane leki, używki oraz aktualny stan zdrowia). Specjalista ocenia budowę anatomiczną pacjentki pod kontem możliwości wykonania zabiegu w obszarze wielkości, jak i symetrii.
Badając, lekarz ustala powody niezadowalającego wyglądu piersi (wady rozwojowe, zniekształcenia pourazowe lub związane z procesem starzenia się).
Ważne! Przeprowadzenie dokładnego badania lekarskiego umożliwia specjaliście określenie wszelkich zaburzeń w obrębie piersi, klatki piersiowej, a także asymetrię. Po uzyskaniu informacji kwalifikuje się pacjentkę do właściwego typu operacji.
Po wstępnym zakwalifikowaniu do zabiegu chirurg plastyk przystępuje do doboru odpowiednich implantów (kształt, wielkość, rodzaj) – ich duża różnorodność pozwala na uzyskanie właściwego efektu estetycznego. Pacjentka zostaje zaznajomiona z zaletami oraz wadami różnych typów implantów, po czym dokonany zostaje wybór tych struktur, które zostaną użyte w trakcie operacji.
Ważne! Wybór wielkości implantu należy do pacjentki, jednakże lekarz ma obowiązek zalecić takie powiększenie piersi, które nie zaburzy naturalnych proporcji ciała kobiety.
Zabieg powiększenia piersi, fot. panthermedia
W trakcie konsultacji ustalana jest ponadto z pacjentką procedura zabiegu – w którym miejscu przeprowadzone zostanie cięcie w celu wykonania kieszeni dla implantu. Stosowane są trzy dostępy operacyjne:
- w nowym fałdzie podpiersiowym,
- w dolnym biegunie otoczki brodawki sutkowej,
- w obrębie dołu pachowego.
Powyższe miejsca dostępu operacyjnego charakteryzują się zarówno zaletami, jak i wadami – pacjentka podczas konsultacji powinna zostać o tym poinformowana.
Do innych równie ważnych informacji dla badanej należą:
- najlepszym terminem do wykonania operacji powiększania piersi jest 7-12 dzień cyklu (nie powinno się przeprowadzać zabiegu podczas miesiączki),
- przebyta niedawno infekcja, opryszczka wargowa, obecność chorych członków rodziny – to przeciwwskazania do wykonania operacji,
- osoby palące papierosy powinny zaprzestać palenia na 7-10 dni przed zabiegiem,
- na 2 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać brania aspiryny i witaminy E.
Pacjentka podczas konsultacji otrzymuje także zalecenia dotyczące:
- właściwego postępowania pooperacyjnego,
- przewidywanego pobytu w klinice,
- sposobu postępowania w przebiegu pooperacyjnym (okres kilku miesięcy),
- informacji o możliwych następstwach zabiegu,
- ewentualnych powikłaniach i sposobie postępowania w takich sytuacjach.
Ważne! Lekarz przeprowadzający konsultację nie tylko zwraca uwagę na zdrowie fizyczne, ale również i psychiczne – przypuszczając u pacjentki depresję, może zlecić dodatkowe badania. Należy liczyć się z odmową wykonania zabiegu.
Badania przed zabiegiem
Bardzo istotną rolę odgrywają badania, jakie lekarz zleca przed zabiegiem. Należą do nich:
- morfologia krwi,
- mocz,
- posiew bakteriologiczny z przedsionka nosa,
- rtg klatki piersiowej,
- ekg serca,
- usg piersi (u pacjentek po 40. roku życia wskazane jest przeprowadzenie mammografii).
Ważne! W przypadku, gdy w najbliższej rodzinie występował rak piersi, zalecane jest badanie mutacji BRCA1 oraz konsultację onkologa.
Istotne ustalenia z pacjentką podczas przeprowadzania konsultacji zostają odnotowane w dokumentacji lekarskiej.
Zabieg i kolejna konsultacja
W dniu planowanego zabiegu przeprowadza się kolejną konsultację mającą na celu ponowną ocenę aktualnego stanu zdrowia pacjentki – ocena zleconych badań, przeprowadzenie ponownego badania podmiotowego oraz przedmiotowego wykonanego przez chirurga plastycznego i anestezjologa, a także omówienie wszelkich ewentualnych wątpliwości dotyczących operacji.
Ważne! Powtórna konsultacja może zmienić ustalenia wynikające z konsultacji wstępnej.
Po wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości, ponownym omówieniu techniki operacyjnej (możliwych powikłań), wykonaniu pomiarów oraz zaznaczeniu zakresu w obrębie piersi (znacznik: flamaster) – pacjentka podpisuje zgodę na operację. Zostają także wykonane zdjęcia do dokumentacji medycznej.
Ważne! Decydując się na zabieg powiększenia piersi, należy zdawać sobie sprawę z tego, że efekty nigdy nie będą idealne – racjonalne podejście do zabiegu pozwoli cieszyć się rezultatami w pełni.