Reklama:

Jak poprawić wygląd piersi po ciąży i karmieniu?

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Jak poprawić wygląd piersi po ciąży i karmieniu?

PantherMedia

Karmienie piersią

Ciąża to jeden z piękniejszych okresów w życiu kobiety, to także czas, w którym ciało kobiety podlega intensywnym przemianom. Wiele pań zauważa, że po ciąży i okresie karmienia piersi ulegają wyraźnej zmianie na niekorzyść, m.in. tracąc wcześniejszy kształt i jędrność. Porównują swoje piersi do „pustego worka” (efekt ubytku tkanki gruczołowej, do której często dochodzi na skutek karmienia piersią). Czy można piersiom przywrócić stan sprzed ciąży? Tak, jest na to wiele sposobów.

Reklama:

Spis treści:

  1. Karmienie piersią  określony czas
  2. Dobry biustonosz to podstawa
  3. Smaruj i ćwicz
  4. Po pomoc do chirurga plastycznego

Piersi po urodzeniu dziecka spełniają istotną rolę  – to nimi matka karmi swoje maleństwo. To właśnie przez wzgląd na funkcję, jaką pełnią po urodzeniu dziecka, piersi zmieniają swoją objętość oraz kształt. Dlatego też po okresie laktacji ich kondycja ulega tak wyraźnemu spadkowi.  

Ważne! W trakcie ciąży dbaj o piersi - stosuj odpowiednie kremy przeznaczone dla kobiet w ciąży, które poprawią elastyczność skóry i ją ujędrnią.

Karmienie piersią  określony czas 

Na kondycję piersi duży wpływ ma cykl laktacyjny – ciało kobiety zostało zaprogramowane na dwuletni cykl laktacyjny. Jednakże tak długi okres karmienia piersią jest niezwykle rzadki. Zazwyczaj matka karmi swoje dziecko nie dłużej niż kilka miesięcy. Decyzja skrócenia karmienia piersią bardzo często podyktowana jest właśnie obawą kobiety o ich stan.

Ważne! Nie powinno się skracać okresu karmienia  – skrócony okres cyklu laktacyjnego powoduje zachwianie naturalnego procesu powrotu do dawnej sylwetki. W następstwie skóra piersi, które nadal są przygotowane do produkcji mleka, wciąż pozostaje rozciągnięta. Musi upłynąć pewien czas (kilka miesięcy), zanim samoistnie zacznie podlegać kurczeniu się.

Dobry biustonosz to podstawa 

Chcąc mieć ładne piersi, bezdyskusyjnie należy zainwestować w dobrze dobrany biustonosz. Jeżeli po ciąży i karmieniu piersi mocno się powiększyły, a po okresie laktacji zdecydowanie utraciły swoją krągłość  – należy zakupić dopasowany stanik, nie może on jednak uwierać.

Ważne! Biustonosz powinny cechować szerokie i regulowane ramiączka oraz wyprofilowana miseczka (kształt powinien odpowiadać naturalnemu ułożeniu piersi).

W sytuacji, gdy po karmieniu piersi się „wyciągnęły”, dobrze jest zakładać biustonosz także do spania. Najlepiej wybrać bawełniany bez usztywniających wkładek.

Smaruj i ćwicz 

Skóra na piersiach charakteryzuje się delikatnością, dlatego też istotna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Na rynku można zakupić specjalne kremy, które są tak skomponowane, że mogą je stosować także kobiety karmiące.

Ważne! Używaj krem po umyciu. Pamiętaj, aby nie nakładać go tuż przed karmieniem  – dziecko może zlizać jego resztki.

Kremy i balsamy przeznaczone do pielęgnacji piersi mają w swoim składzie witaminę E, która poprawia elastyczność i ujędrnia skórę. Ponadto można sięgnąć również po skoncentrowane, uderzeniowe kuracje w ampułkach  – pobudzają odnowę komórkową (fibroblasty szybciej wytwarzają włókna kolagenu oraz elastyny), efektem jest lepiej napięta skóra.

Ważne! Krem należy nakładać delikatnymi oraz kulistymi ruchami, zaczynając od okolic pach, kończąc zaś na dekolcie.

Od czasu do czasu można w trakcie mycia wykonać delikatny piling biustu. Najlepsze dla piersi są chłodne i krótkie prysznice  – wpływają na jędrność oraz koloryt. Powinno się stosować na przemian strumień ciepłej i chłodnej wody.

W procesie działań pielęgnacyjnych istotne są także odpowiednie ćwiczenia, które zadbają o kondycję klatki piersiowej i poprawią zdecydowanie wygląd biustu. Do najlepszych ćwiczeń należy: pływanie, ćwiczenia siłowe klatki piersiowej i ramion.

Pielęgnacja piersi, Stan piersi po ciąży i karmieniu, Zabiegi poprawiające kondycję biustu

Poprawa wyglądu piersi po ciąży i karmieniu. fot. panthermedia

Po pomoc do chirurga plastycznego 

Zdarza się, pomimo zabiegów natury nieinwazyjnej, że piersi nie powracają do stanu sprzed ciąży. W takich przypadkach z pomocą przychodzi medycyna estetyczna.

1. Wszczepienie implantów silikonowych to wciąż najbardziej popularny zabieg, którego celem jest uzyskanie idealnego kształtu i rozmiaru piersi.

Najpopularniejsze są implanty wypełnione żelem silikonowym, teksturowane, o kształcie anatomicznym.

Ważne! Należy pamiętać, że powiększanie oraz korekcja piersi przy użyciu implantów jest operacją i, jak każdy zabieg tego typu, wiąże się z ryzykiem pojawienia się powikłań (m.in. powstanie krwiaka dookoła implantu, rozwój infekcji dookoła implantu).

Procedura wszczepienia implantów silikonowych trwa około dwóch godzin i przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wprowadza implant przez cięcie skórne (pod pachą, wokół brodawki, w fałdzie podpiersiowym), następnie umieszcza go w loży pod gruczołem piersiowym na mięśniu piersiowym większym lub pod mięśniem.

Ważne! Zasadniczo implanty przeznaczone są na całe życie. Jednakże w przypadku, gdy skóra i mięśnie ulegają zwiotczeniu, implanty wymagają wymiany.

2. Powiększanie piersi za pomocą kwasu hialuronowego od pewnego czasu jest zabiegiem bardzo popularnym. Przeprowadza się go w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym i trwa około 45 minut.

Procedura zabiegu polega na wykonaniu przez lekarza niewielkich nacięć pod pachą, przez które podany zostaje preparat kwasu hialuronowego. Po zakończeniu wstrzyknięć pierś jest modelowana (uzyskanie jednolitości w strukturze oraz wyeliminowanie nierówności i grudek). Następnie wokół powiększanej piersi zakładane są plastry modelujące (ściąga się je 7 dni po podaniu preparatu).

Ważne! Dzięki tej metodzie zabiegowej można podnieść biust, poprawić jego jędrność oraz kształt, jak i zwiększyć rozmiar o maksymalnie 2 rozmiary.

Efekt zabiegu nie należy do trwałych (kwas hialuronowy cechują właściwości wchłaniające przez organizm). W celu utrzymania efektów należy ponowić zabieg po roku czasu.

3. Powiększanie piersi przy pomocy własnej tkanki tłuszczowej (komórkami macierzystymi) jest coraz chętniej wybieraną metodą wśród kobiet. Zabieg, oprócz uzyskania idealnego biustu, pozwala również pozbyć się mankamentów ciała w postaci nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.

Zabieg przebiega etapowo, najpierw z ciała pacjentki zostaje pobrana tkanka tłuszczowa (liposukcja z takich miejsc jak pośladki, uda czy brzuch). Następnie pobrane komórki umieszczone zostają w specjalnym aparacie, w którym stworzone są warunki sprzyjające ich wzrostowi oraz podziałowi. Powstałą zawiesinę chirurg poprzez niewielkie nakłucia wstrzykuje w pierś (okolice pod i nad gruczołem piersiowym), gdzie przekształca się w tkankę tłuszczową. Czasem zabieg jest uzupełniany modelowaniem fałdu podpiersiowego.

Ważne! Część przeszczepionej tkanki tłuszczowej ulega wchłonięciu. Ta, która się wygaja, pozostaje w tym miejscu na stałe. Podlega jednak takim samym zmianom, co pozostała tkanka tłuszczowa w obrębie innych okolic ciała (np. w przypadku, gdy pacjentka schudnie, również piersi mogą się zmniejszyć). Czasem, aby uzyskać lepszy efekt, zabieg jest powtarzany.

Lista zabiegów, których celem jest przywrócenie piersiom dawnej kondycji oraz wyglądu, jest spora. Najlepiej zasięgnąć opinii specjalisty, który doradzi odpowiednią terapię.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Operacje i zabiegi

Wypadanie pochwy?
Witam jestem niecały miesiąc pk poronieniu (10tc). Wejście do pochwy wygląda inaczej niż przed ciaza. Mam za sobą 3 ciążę, 2 poronione, trzecia zakończona cesarką. Mam prawie 40lat
Penis mojego syna
Dzień dobry wszystkim mamom. Mam syna 17 letniego i syn się mnie nie wstydzi, widzę nie raz jego siusiaka i bardzo często mu staje ten siusiak. Z tego co widziałam nic mu nie dolega ma dużego siusiak...
gość
Endometrium w nieprawidłowej fazie proliferacji. OM?
Dzień dobry, Odebrałam wynik na którym piszę, Endometrium w nieprawidłowej fazie proliferacji. OM? Czy to coś poważnego. Lekarza mam dopiero za miesiąc
Narośl przy odbycie
Witam. Od kilku miesięcy mam narośl na odbycie. Czasem piecze i swędzi. Nie mam problemu z wypróżnianiem.
Czy mogłem zarazić się HPV?
Witam. Jakiś czas temu miałem przygodny stosunek oralny z kobietą której prawie nie znałem… czy jeśli ja byłem stroną bierną a ona czynną, czyli ona miała mojego członka w ustach to ja mogę mieć jaki...
Zwędzenie pochwy przed miesiączką
Hej, mam pytanie, czy wy tez przed miesiączką czujecie ciągle swędzenie pochwy i krocza ? Bo ja dostaje mega swędziawki ktora często doprowadza mnie do szału, mam tak od kilku dobrych miesięcy tylko ...
Reklama:
Reklama: