Hormonalna tabletka już dawno skończyła 50 lat, ale wciąż jest najbardziej preferowaną metodą antykoncepcji na świecie. Stale rośnie jednak grono kobiet zainteresowanych innymi – znacznie wygodniejszymi – formami zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą.
Przełomowym okresem dla antykoncepcji długoterminowej okazały się lata 90. ubiegłego wieku. Wtedy to skonstruowano pierwszy na świecie wewnątrzmaciczny system hormonalny (IUS), zawierający progestagen o nazwie lewonorgestrel (LNG).Oparty na kształtce (wkładce) w formie litery T, umieszczony w jamie macicy, zapewnia ciągłe, całodobowe uwalnianie zawartego w ramieniu podłużnym progestagenu LNG. Ilość uwalnianego dziennie progestagenu to średnio 14 µg/dobę, przez okres 60 miesięcy, czyli 5 lat. Po tym czasie system należy usunąć lub wymienić na nowy. Kolejny system można założyć bezpośrednio po usunięciu poprzedniego (o ile nie pojawiły się przeciwwskazania).
Opisywany system jest zarejestrowany na świecie do stosowania jako metoda antykoncepcji o bardzo wysokim poziomie skuteczności (niski indeks Pearla), a także w leczeniu obfitych, przedłużających się krwawień menstruacyjnych. Niewielkie wymiary systemu hormonalnego, wraz ze sterylnym jednorazowym zestawem, oznaczają łatwość i duże bezpieczeństwo w trakcie zakładania w gabinecie ginekologicznym. Ten typ wewnątrzmacicznej hormonalnej wkładki antykoncepcyjnej przeznaczony jest głównie dla kobiet po porodach, ale możliwe jest stosowanie także u nieródek.
Najmniejszy z możliwych
Od 2013 roku na światowych rynkach farmaceutycznych, także i w Polsce, pojawił się kolejny wewnątrzmaciczny system hormonalny (IUS). Również i on jest oparty na kształtce w formie litery T, która - po umieszczeniu w jamie macicy - zapewnia ciągłe, całodobowe uwalnianie zawartego w ramieniu podłużnym progestagenu, którym również jest lewonorgestrel-LGN. W nowym IUS zmniejszyła się zarówno ilość uwalnianego dziennie progestagenu (ponad dwukrotnie), czas pobytu IUS w jamie macicy (z 5ciu na 3 lata), jak i wymiary samego systemu. Uzyskał on także rekomendację Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego jako metoda antykoncepcji również dla kobiet, które jeszcze nie rodziły. Na ramieniu podłużnym dodatkowo umieszczono srebrny pierścień umożliwiający identyfikację systemu w kontrolnych badaniach USG. Radykalnie zmniejszyła się zewnętrzna średnica rurki służącej do zakładania systemu (z 4.4mm w poprzednim IUS do 3.8mm), co bardzo poprawiło komfort zakładania systemu, zwłaszcza u nieródek. Na uwagę zasługuje doskonały indeks Pearla - wynoszący 0,33 dla trzyletniego okresu stosowania.
Atutów systemów wewnątrzmacicznych jest wiele. Docenią je wszystkie kobiety, w tym nieródki i świeżo upieczone mamy (możliwość karmienia piersią i założenia już w 6 tygodni po porodzie). Łatwość aplikacji, niewielkie stężenie miejscowo działającego progestagenu, bardzo dobra tolerancja przez organizm, olbrzymia wygoda (jedna aplikacja to kilka lat działania antykoncepcyjnego) plasują systemy wewnątrzmaciczne na szczycie metod nowoczesnej długoterminowej antykoncepcji hormonalnej.