Cykl menstruacyjny po porodzie może różnić się od tego sprzed ciąży i nie ma w tym nic niepokojącego. U niektórych kobiet miesiączki stają się bardziej obfite lub bolesne, inne z kolei zauważają, że ich okresy są mniej uciążliwe. Czego można spodziewać się po pierwszym okresie po urodzeniu dziecka?
Czas, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie, jest bardzo trudny do oszacowania. Wiele kobiet dostaje okres zaraz po zakończeniu połogu, inne z kolei czekają na niego wiele miesięcy – zwłaszcza matki karmiące. Zdarza się, że młode mamy zaczynają miesiączkować dopiero po odstawieniu dziecka od piersi. Wynika to z działania hormonów, głównie prolaktyny, które hamują owulację i zapobiegają menstruacji. Warto pamiętać, że powrót do normalnego cyklu menstruacyjnego może być stopniowy i nie u każdej kobiety przebiega w ten sam sposób.
To, co może wydawać się niepokojące, to nieregularność, jednak w rzeczywistości jest to zupełnie normalne i dotyczy wielu kobiet, które niedawno urodziły dziecko. Regeneracja ciała po ciąży i porodzie może wpływać na regularność cyklu menstruacyjnego. Nieregularne miesiączki są zwykle przejściowe, ale w niektórych przypadkach mogą wymagać konsultacji z lekarzem.
Pierwszy okres po porodzie, fot. panthermedia
Również objawy menstruacyjne mogą się różnić od tych, do których kobieta jest przyzwyczajona. Wiele mam doświadcza silniejszych skurczów lub większego krwawienia niż przed ciążą. Może to być wynikiem zmian hormonalnych lub tego, że macica wraca do swojego pierwotnego rozmiaru po porodzie.
Jak długo trwa pierwszy okres po porodzie? To zależy. Miesiączka może być dłuższa niż zwykle, trwać kilka dni lub być krótsza i bardziej nieregularna. Kobieta może jednak zauważyć różnicę w kolorze krwi. Początkowo może być ciemniejsza, bardziej brunatna, a pod koniec okresu jaśniejsza.
Okres po porodzie: konsultacja lekarska, fot. panthermedia
Po porodzie niektóre kobiety zauważają, że ich okresy stają się bardziej obfite. Inne mogą zaobserwować zmianę koloru krwi, większą liczbę skrzepów lub silniejsze bóle menstruacyjne. Ginekolodzy uspakajają jednak, że u większości młodych mam cykl wraca do stanu sprzed ciąży. Warto jednak pamiętać, że jeśli zmiany w cyklu menstruacyjnym są w jakimkolwiek stopniu niepokojące, najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem. Nie należy zapominać również o badaniach, które należy wykonać po skończonym połogu.