Grzybica pochwy to częsta przypadłość kobieca, którą wyleczyć można na wiele sposobów. Sprawdźmy, jakie terapie dostępne są obecnie i jak je dopasować do danego przypadku.
Infekcje grzybicze pochwy są jednym z najczęstszych zakażeń pochwy i sromu.
Mogą być incydentalne, ale też uporczywe i nawracające, dlatego znalezienie sposobu leczenia dopasowanego do danego przypadku jest niezwykle ważne.
Jakie są źródła zakażenia?
Grzybicze zakażenie pochwy wynika z zaburzeń ekosystemu pochwy. Infekcjom tego typu sprzyja:
- korzystanie z basenu,
- częste kąpiele w wannie,
- stosowanie tamponów i częste stosunki seksualne, a więc działania sprzyjające usuwaniu wydzieliny z pochwy.
Grzybica pochwy, fot. panthermedia
Problem mogą również wywołać: nadmierne spożywanie cukru, niewyrównana cukrzyca, steroidoterapia, jak również przyjmowanie antybiotyków.
Na infekcje grzybicze podatne są kobiety w ciąży i kobiety w II fazie cyklu, co wiąże się ze zwiększonym stężeniem progesteronu.
Grzybicze zakażenie pochwy może również wywołać nieodpowiedni styl życia, który spowoduje osłabienie i spadek odporności organizmu.
Jakie są objawy grzybicy pochwy?
Do najczęściej zgłaszanych objawów grzybicy pochwy należą:
- upławy,
- pieczenie,
- świąd,
- zaczerwienienie warg sromowych.
Jak leczyć grzybicę pochwy?
Grzybicę pochwy można leczyć preparatami bez recepty oraz na receptę.
Sposoby leczenia grzybicy pochwy, fot. panthermedia
Wśród leków dostępnych bez recepty znaleźć można maści zawierające flukonazol lub klotrimazol; ten ostatni składnik występuje również w dostępnej w aptekach bez recepty tabletce jednego użycia.
Wśród medykamentów bez recepty wspomóc można się również:
- płynem do irygacji i nasiadówek (na bazie ziół),
- żelem lub płynem intymnym o kwaśnym pH,
- kapsułkami do stosowania doustnego i globulkami zawierającymi jony srebra lub pałeczki kwasu mlekowego.
Leki tego typu pozwolą złagodzić objawy oraz osłonić zakażone miejsca przed wnikaniem drobnoustrojów oraz utratą wilgoci.
Jak widać, są to w większości środki do stosowania na zewnętrzne narządy płciowe. Efekty ich działania są szybsze niż efekty leków przyjmowanych doustnie, nie obciążają też nadmiernie organizmu.
Jeśli leczenie środkami bez recepty nie przynosi efektu lub grzybica ma charakter nawracający, a więc występuje cztery razy w roku lub częściej, należy zgłosić się do lekarza ginekologa, który po badaniu przepisze lek na receptę, np. antybiotyk polienowy, lub zaleci kilkumiesięczną terapię przeciwgrzybiczną.
Wizyta u ginekologa, fot. panthermedia
Aby terapia była skuteczna, należy przeprowadzić leczenie inicjujące (trwające od siedmiu do czternastu dni), a następnie, jeśli nastąpi poprawa – leczenie podtrzymujące trwające minimum cztery miesiące. Pomocna w odzyskaniu zdrowia będzie odbudowa prawidłowego ekosystemu pochwy poprzez przyjmowanie probiotyków doustnych i dopochwowych.
Warto pamiętać również o preparatach z kwasem hialuronowym, który pozwala zregenerować nabłonek pochwy i utrudnia rozprzestrzenianie się zakażenia.
Czy grzybicą mogę zarazić partnera?
Ponieważ infekcja łatwo się przenosi, należy pamiętać o równoległym leczeniu partnera. Mężczyźnie lekarz może przepisać krem, maść, żel lub leki doustne.