Reklama:

Wkładka wewnątrzmaciczna - skutki uboczne

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Wkładka wewnątrzmaciczna - skutki uboczne

ojoimages

Spacer brzegiem morza

Wszelkie niepokojące objawy pojawiające się po założeniu wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej

Reklama:

Wkładka wewnątrzmaciczna - Objawy i przebieg

Wśród najczęściej pojawiających się dolegliwości związanych ze stosowaniem wkładki antykoncepcyjnej wymieniane są plamienia międzymiesiączkowe oraz obfite krwawienia miesiączkowe. Mogą również pojawić się bóle dołem brzucha. Najczęściej przyczyną tej dolegliwości jest nieprawidłowe dopasowanie wielkości wkładki do rozmiarów macicy.

Zbyt duża wkładka może powodować podrażnienia macicy, co stymuluje ją do skurczów. W niektórych przypadkach skurcze mogą być tak silne, iż doprowadzają do samoistnego wydalenia wkładki z macicy. Może to zostać niezauważone przez kobietę, co niesie ryzyko powstania niepożądanej ciąży. Dlatego niezmiernie istotne jest nie tylko prawidłowe umiejscowienie wkładki w macicy, ale również odpowiednie dobranie jej rozmiaru i kształtu. Obfite krwawienia, plamienia oraz bóle w dole brzucha mogą być również objawem częściowego wysunięcia się wkładki z macicy. Nagły, ostry ból brzucha oraz zasłabnięcie może być objawem przebicia macicy, do czego w sporadycznych przypadkach może dojść w trakcie zakładania wkładki.

Powikłanie to stanowi bezwzględne wskazanie do natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Wkładka antykoncepcyjna może wzmagać objawy stanów zapalnych występujących w układzie rozrodczym.

Pojawiają się wówczas:

  • obfite upławy,
  • swędzenie, pieczenie
  • oraz inne objawy stanów zapalnych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Decyzję o założeniu wkładki wewnątrzmacicznej należy skonsultować z lekarzem, który ma obowiązek poinformować kobietę o wszystkich zaletach czy też wadach tej metody antykoncepcyjnej. Przed założeniem wkładki konieczne jest wykonanie badań wykluczających istnienie stanów zapalnych narządu rodnego, ze względu na fakt, iż zwiększa ona ryzyko nasilenia się objawów stanu zapalnego jak również przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych w wyższe partie narządu rodnego. Wkładkę zakłada wyłącznie lekarz. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów konsultacja lekarska jest niezbędna.

Prawidłowa interpretacja objawów pozwoli lekarzowi na wykrycie przyczyn danych dolegliwości, przeprowadzenie odpowiednich badań oraz podjęcia dalszej decyzji, co do kontynuacji tej formy antykoncepcji.

W przypadku nie pojawienia się miesiączki w terminie należy zgłosić się do lekarza jak najszybciej. Istnieje bowiem możliwość zaistnienia ciąży. Wizyta u lekarza konieczna jest również w przypadku, gdy podczas samobadania nie wyczuwa się nitek. Może to świadczyć o samoistnym wydaleniu wkładki bądź też jej przesunięcia w macicy.

Wkładka wewnątrzmaciczna - Leczenie

W trakcie używania wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej konieczna jest comiesięczna samokontrola, polegająca na sprawdzaniu obecności nitek wkładki. Ich obecność powinno się sprawdzać raz w miesiącu, najlepiej po miesiączce.

Prawidłowo powinny być one lekko wyczuwane pod palcami wprowadzonymi do pochwy, w okolicy ujścia zewnętrznego szyjki macicy. Należy unikać również zmian partnerów seksualnych, aby ograniczyć ryzyko stanów zapalnych narządu rodnego.

Konieczne jest również systematyczna kontrola lekarska, w trakcie której lekarz dokona ultrasonograficznej oceny prawidłowości położenia wkładki.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Antykoncepcja

szansa na ciążę
Witam na chwilę obecną mam straszne zamieszanie w głowie i nie wiem co mam zrobić.W dni płodne mój partner miał sperma na palcach , wytarł ją i po 20 minutach włożył mi palca w pochwe ( tylko raz i w...
Brak krwawienia z odstawienia
Mam pytanie Powinnam dostać w zeszłym tygodniu krwawienia z odstawienia, jednak nie dostałam mimo, że rozpoczęłam już kolejny blister. W zeszłym miesiącu zdażyło mi się nie wziąć tabletki, w dodat...
Brak krwawienia z odstawienia
Mam pytanie Powinnam dostać w zeszłym tygodniu krwawienia z odstawienia, jednak nie dostałam mimo, że rozpoczęłam już kolejny blister. W zeszłym miesiącu zdażyło mi się nie wziąć tabletki, w dod...
Badanie Prenatalne 3 trymestru
Dzień Dobry, właśnie jestem po badaniu USG trzeciego trymestru. Wszystkie parametry w normie, ale nie uwidoczniono DV. Na poprzednich prenatalnych były widoczne normalnie i wszystko było w porząd...
Szansa na ciążę
Witam na chwilę obecną mam straszne zamieszanie w głowie i nie wiem co mam zrobić.W dni płodne mój partner miał sperma na palcach , wytarł ją i po 20 minutach włożył mi palca w pochwe ( tylko raz i w...
Wystaje mi cos
Witam.Chodze często na badania ginekologiczne ale zawsze zapomnę zapytać co to jest.Lekarz nie zwraca na to uwagi a ja boję się że to pochwa.
Reklama:
Reklama: