Przejdź do:
Objawy i przebiegWiększość kobiet decyduje się na poród naturalny. Przed tym dniem stara się jak najwięcej dowiedzieć na temat jego etapów, sposobów radzenia sobie z bólem oraz możliwości podania znieczulenia. Wyróżnia się trzy cykle porodu siłami natury, na które składają się: okres rozwierania się szyjki macicy, etap porodu noworodka oraz rodzenia łożyska. Większość lekarzy stara się przybliżyć przyszłej mamie jak wygląda poród, skąd się biorą bóle porodowe, jakie ćwiczenia wykonywać przed porodem i czy warto uczęszczać do szkoły rodzenia.
Poród siłami natury - Objawy i przebieg
Ból przy porodzie siłami natury
Wyróżnia się trzy etapy porodu, przy czym każdy z nich kobieta przechodzi w sposób indywidualny. Każdemu z ich towarzyszy ból, który dla jednych kobiet jest do wytrzymania dla innych jest bardzo silny.
W pierwszym etapie porodu kobieta odczuwa delikatne skurcze mięśni macicy. Są one najczęściej regularne i cykliczne. Wraz z upływem czasu skurcze przybierają na sile i stają się coraz częstsze, powodują w ten sposób silny ból porodowy. W tym czasie dochodzi do kurczenia się mięśni macicy i zmniejszenia jej rozmiarów. Z każdym skurczem stają się one coraz krótsze, co w konsekwencji prowadzi do rozszerzania się szyjki macicy. Trwają one do momentu, gdy szyjka macicy osiągnie minimum 10 cm rozwarcia.
W drugim etapie porodu następuje urodzenie dziecka. Przychodzi ono na świat dzięki samoistnym skurczom macicy oraz parciu kobiety. Etap ten może trwać od 30 minut do dwóch godzin. Jest to etap bardzo bolesny dla kobiety, a zarazem dla niej i dla dziecka niebezpieczny. Najcięższe dla kobiety jest pokonanie oporu krocza i urodzenie główki dziecka. Po wyjściu na świat całego noworodka większość kobiet nie odczuwa w ogóle bólu.
Trzeci etap porodu to urodzenie łożyska. Kobieta traci wtedy około 0,5 l krwi. Kluczową kwestią jest to by organizm wydalił łożysko w całości. Jeśli zostało ono rozerwane na części kobieta poddawana jest znieczuleniu pod narkozą, a lekarz wykonuje zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy.