Nie każdą nadczynność tarczycy leczy się tak samo
Stosowane są trzy metody leczenia nadczynności tarczycy: leczenie farmakologiczne, leczenie radiojodem oraz leczenie operacyjne. Wybór konkretnej metody leczenia zależy od przyczyny nadczynności tarczycy.
Choroba Graves-Basedowa
Leczenie choroby Graves-Basedowa zaczyna się od farmakoterapii – czyli podawania leków. Ten pierwszy etap ma na celu uregulowanie czynności tarczycy. Po osiągnięciu tego celu lekarz wspólnie z pacjentem wybiera dalszy sposób postępowania. Decyzja zależy od ewentualnych wskazań i przeciwwskazań oraz preferencji chorego.
Farmakoterapia wydaje się najwygodniejsza ma jednak rozmaite wady. Może wywoływać ciężkie działania niepożądane m.in. obniżenie liczby białych krwinek, czy uszkodzenie wątroby. Z tego względu należałoby stosować ją jak najkrócej. Leki zaś działają z pewnym opóźnieniem. Farmakoterapia musi być stosowana przez minimum 12-18 miesięcy. Mimo to niejednokrotnie po ich odstawieniu objawy nawracają i konieczne jest kontynuowanie leczenia.
Zdecydowanie skuteczniejsze jest leczenie operacyjne czy podanie radiojodu. Operacja polega na częściowym lub całkowitym usunięciu tarczycy. Pozostawienie fragmentu gruczołu pozwala uniknąć niedoczynności tarczycy i konieczności dożywotniego stosowania hormonów. Wiąże się jednak z ryzykiem nawrotu choroby. Leczenie operacyjne jest szczególnie zalecane gdy występują nasilone objawy oczne, tj. stan zapalny tkanek oczodołu. Konieczna jest wtedy szybka i skuteczna terapia. Podanie radiojodu mogłoby zaś spowodować przejściowe nasilenie objawów.
Operacja preferowana jest również gdy w badaniach obrazowych uwidoczni się podejrzany guzek tarczycy. Chorzy z chorobą Graves-Basedowa obciążeni są większym ryzykiem raka tarczycy.
Niezbędne jest więc usunięcie i zbadanie zmiany aby wykluczyć lub potwierdzić obecność nowotworu. Wadą leczenia operacyjnego jest ryzyko powikłań. Ponadto całkowite usunięcie tarczycy prowadzi nieuchronnie do niedoczynności tarczycy. Konieczna jest wówczas dożywotna suplementacja hormonów tarczycy.
Jeżeli operacja nie jest konieczna zaleca się leczenie radiojodem. Terapia jest bezpieczna, wygodna i skuteczna. Nie wywołuje bezpłodności. Nie można jej stosować jedynie u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Wole guzkowe toksyczne
Leczenie wola guzkowego toksycznego zaczyna się od farmakoterapii, która służy opanowaniu objawów nadczynności tarczycy. Jest to jednak jedynie wstępne leczenie, ponieważ odstawienie leków prowadzi zawsze do nawrotu choroby. Konieczne jest więc kontynuowanie leczenia radiojodem lub operacja wola. Operacja jest wskazana gdy wole jest duże lub gdy są w nim guzki podejrzane o nowotworowy charakter. W pozostałych przypadkach preferowane jest leczenie radiojodem jako metoda bezpieczniejsza.
Guzek pojedynczy autonomiczny
Postępowanie zależy od wielkości guzka oraz jego obrazu w badaniu usg. Jeśli guzek jest duży (średnica > 1cm) lub jego wygląd jest podejrzany wykonuje się biopsję i bada zmianę pod mikroskopem. Zmiany nowotworowe są bardzo rzadkie (ok. 2%) ale jeśli się pojawią wymagają leczenia operacyjnego. Zwykle konieczne jest usunięcie całej tarczycy a następnie podanie radiojodu. Niezbędne są również okresowe badania kontrolne po leczeniu. W zdecydowanej większości przypadków (ok. 98%) guzki są niezłośliwe i leczy się je radiojodem.
Przejściowa nadczynność tarczycy w niektórych zapaleniach tarczycy
W chorobach tych nadmiar hormonów tarczycy nie wynika z ich nadmiernej produkcji i jest tylko przejściowy. Nie stosuje się więc żadnej z trzech podstawowych metod leczenia nadczynności tarczycy. Terapia polega na zwalczaniu objawów.