Coraz więcej osób, prezentuje zaburzenia o podłożu seksualnym. Wielu z nich nie potrafi odnaleźć się w otaczających je rzeczywistości, nie wie także gdzie ma zgłosić się o pomoc. Zaburzenia seksualne, definiowane i opisywane są jako odbiegające od ogólnych norm i zasad, sposoby zachowania, które mają doprowadzić do osiągnięcia satysfakcji/ zadowolenia seksualnego.
Wielu pacjentów, prezentujących zaburzenia seksualne początkowo stara się radzić sobie samemu, wraz z upływem czasu zgłaszają się oni jednak do specjalisty, w celu uzyskania fachowej pomocy (psycholog, seksuolog). Zaburzenia seksualne są bardzo często przyczyną rozstań wśród partnerów bądź ciągłych nieporozumień. Wiele osób nie jest w stanie zrozumieć, przyczyn oraz objawów towarzyszących pacjentom z zaburzeniami seksualnymi a co gorsze nie jest ich w stanie zaakceptować. Jednakże skutecznie prowadzona terapia może wyleczyć wielu pacjentów.
Przyczyny zaburzeń seksualnych
Badania naukowe oraz obserwacje pacjentów, mówią nam coraz więcej na temat przyczyn zaburzeń seksualnych zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
Wśród często wymienianych przyczyn zaburzeń seksualnych spotykane są między innymi:
- uzależnienie od pornografii (najczęściej już w wieku dziecięcym),
- różnego rodzaju traumatyczne przeżycia, zwłaszcza z okresu dzieciństwa,
- czynniki biologiczne (palenie papierosów, częste picie alkoholu, używki, różnego rodzaju choroby (stwardnienie rozsiane, udar, cukrzyca) czy uzależnienia (zwłaszcza od narkotyków),
- czynniki społeczne, wśród których wymienia się określone sposoby zachowań, ograniczenia seksualne,
- czynniki psychiczne, takie jak: brak akceptacji płci, problemy w małżeństwie, kompleksy, lękliwość w relacjach i innymi osobami czy wykorzystywanie seksualne.
Przyczyn zaburzeń seksualnych jest bardzo wiele, są one kwestia indywidualną dla każdego pacjenta. Może być za nie odpowiedzialna jedna przyczyna bądź kilka, nałożonych na siebie.
Najczęściej spotykane zaburzenia seksualne
Wśród najczęściej spotykanych i opisywanych zaburzeń seksualnych wymieniane są:
- zaburzenia orgazmu,
- brak potrzeb seksualnych,
- utrata potrzeb seksualnych (może być nagła bądź rozwija się powoli),
- pochwica,
- wytrysk przedwczesny,
- opóźniony wytrysk,
- zahamowanie orgazmu u kobiet,
- odczuwanie silnego bólu podczas stosunku,
- zaburzenia erekcji.
Warto tutaj także wymienić takie zaburzenia seksualne jak:
- fetyszyzm,
- ekshibicjonizm,
- sadomasochizm.
Każdy pacjent z zaburzeniami seksualnymi traktowany jest przez specjalistę indywidualne. Włączenie właściwej terapii (często długotrwałej), bardzo często przynosi pozytywne skutki i w konsekwencji prowadzi do wyleczenie. Wielu pacjentów nie przyznaje się do swoich problemów o jest bardzo złe. Nie ma możliwości by im pomóc.