Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Stosowanie antykoncepcji wiąże się jednak z wieloma skutkami ubocznymi, w tym między innymi z większym ryzykiem zakrzepicy. Aby dobrać dla siebie najlepszą metodą antykoncepcji i uniknąć groźnych dla zdrowia powikłań, warto się upewnić, czy kobieta nie ma genetycznie uwarunkowanej skłonności do powstawania zakrzepów, czyli trombofilii wrodzonej.
Zakrzepica a tabletki antykoncepcyjne
Jak się okazuje, stosowanie antykoncepcji hormonalnej może znacznie zwiększyć ryzyko powstania zakrzepicy. Badania dowiodły, że u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne ryzyko zakrzepicy jest kilka razy większe niż u kobiet, które ich nie przyjmują. Dotyczy to w szczególności tych pań, u których skłonność do tworzenia się zakrzepów jest uwarunkowana genetycznie (np. chorują na trombofilię).
Trombofilia wrodzona – jak sprawdzić, czy na nią choruję?
Trombofilia wrodzona (inaczej nadkrzepliwość), czyli genetycznie uwarunkowana skłonność do występowania zakrzepów w układzie krążenia, najczęściej wynika z mutacji genu czynnika V Leiden. Choroba ta nie daje żadnych objawów, ale prowadzi do powstania wielu skutków ubocznych, w tym między innymi zakrzepicy.
Kobiety, które chorują na zakrzepicę, mogą odczuwać:
- ból łydek,
- obrzęk kończyn,
- poszerzenie żył na kończynach.
Aby sprawdzić, czy chorujemy na trombofilię, wystarczy wykonać proste badanie genetyczne. Badanie to jest bezbolesne i bezpieczne, próbkę można pobrać nawet samodzielnie w domu. Dodatni wynik badania jest wskazaniem do prowadzenia dalszej diagnostyki, natomiast ujemny oznacza, że możemy wykluczyć ryzyko rozwoju choroby.
Zakrzepica a tabletki antykoncepcyjne – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego tabletki antykoncepcyjne są niewskazane dla tych kobiet, które mają przebytą lub czynną zakrzepicę lub chorują na trombofilię.
Stosowanie tabletek, plastrów lub aplikatorów dopochwowych jest przeciwwskazane także dla kobiet:
- będących w ciąży,
- z rakiem piersi,
- z otosklerozą (preparaty zawierające estrogeny),
- chorujących na cukrzycę ze zmianami naczyniowymi,
- z wysokim nadciśnieniem (nieustabilizowanym lub leczonym),
- powyżej 35. roku życia,
- długotrwale unieruchomionych,
- palących powyżej 15 papierosów w ciągu doby.
- oraz w innych, rzadkich sytuacjach klinicznych.
Tabletki antykoncepcyjne – jakie są ich skutki uboczne?
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi. Jednym z nich jest duże obciążenie dla wątroby, wynikające z doustnego podania hormonów.
Inne skutki uboczne, które zauważają u siebie często kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne, to:
- ból głowy,
- tkliwość piersi,
- puchnięcie i bóle nóg,
- spadek libido.
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko zakrzepicy, dlatego w sytuacji, gdy podejrzewamy u pacjentki nadkrzepliwość, niezbędne jest wykonanie specjalistycznych badań, takich jak np. badania genetyczne. W ten sposób można uniknąć groźnych powikłań i wybrać najlepszą metodę zapobiegania ciąży, bez szkody dla zdrowia kobiety.