Poród zaliczany jest do najboleśniejszych i najbardziej stresujących momentów życia kobiety.
Ból jest definiowany jako nieprzyjemne odczucie, spowodowane pobudzeniem bodźców neoceptywnych, związane z rzeczywistym lub zagrażającym uszkodzeniem tkanek. Jego odczuwanie jest bardzo zróżnicowane i zależy od wielu czynników. Ból jest odczuciem subiektywnym, dlatego jest nim wszystko to co, rodząca w ten sposób nazywa, bez względu na obiektywne objawy z nim związane.Uśmierzanie bólu to jeden z ważniejszych elementów prawidłowo prowadzonego porodu.
Ciężarną do porodu najlepiej przygotowuje położna środowiskowa, która doskonale się orientuje w niefarmakologicznych sposobach radzenia sobie z bólem porodowym. Metody te maja na celu wspieranie naturalnego przebiegu porodu, a koncentrują się przede wszystkim na rozluźnianiu rodzącej. Pierwszym sposobem mogącym przynieść ulgę w trakcie porodu jest świadoma relaksacja ciała, skupiająca się na oddechu i rozluźnieniu wszystkich mięśni. Umiejętność tą powinno się uczyć w szkole rodzenia. Drugim sposobem jest dobrze wykonany masaż okolicy lędźwiowo- krzyżowej zmniejsza bolesność skurczów porodowych poprzez oddziaływanie na nerwy splotu krzyżowego zlokalizowanego w tej okolicy. Dotyk, którego niektóre kobiety potrzebują, jest formą komunikacji z rodzącą, dodaje energii i pomaga rozluźnić się ciału. Masaż może być wykonany przez najbliższą osobę, która towarzyszy kobiecie przy porodzie. Jest on wspaniałym zaangażowaniem partnera czy męża rodzącej w aktywne wspieranie jej w czasie porodu.
Techniki masażu ciężarnej:
- aby rozluźnić dolny odcinek pleców, położyć ręce na dolnym odcinku kręgosłupa, po jego obu stronach
- spokojnym ruchem wykonać kilka obszernych kół, kierując od środka na zewnątrz
- następnie w fazie wydechu dłonie odsuwaj od siebie, lekko naciskając na plecy
- odszukaj kość krzyżową i trzy małe otwory znajdujące się po obu stronach, ułożone jeden pod drugim, przyłożyć kciuki i spiralnym ruchem rozmasowywać te miejsca
- chcą przynieść ulgę całym plecom partnerki, jedną dłoń połóż na wysokości kości krzyżowej po jednej stronie kręgosłupa, drugą po przeciwległej stronie w okolicach łopatki wraz z wydechem osoby masowanej wykonaj ruch rozciągania
Wielu kobietom w trakcie porodu ulgę przynoszą okłady stosowane na podbrzusze, okolice krzyżową lub krocze. Również głośne wydawanie dźwięków rozluźnia ciało, dodaje sił i energii oraz uwalnia napięcie.Szczególnie w pierwszej fazie porodu zaleca się zmianę pozycji ciała, naprzemienne stanie, siedzenie, spacery. Ruchy kołyszące miednicy w naturalny sposób masują napięte po skurczach tkanki miękkie.