Reklama:

4 zasady higieny intymnej. Jak pielęgnować najdelikatniejsze strefy ciała?

Sielanka

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

4 zasady higieny intymnej. Jak pielęgnować najdelikatniejsze strefy ciała?

PantherMedia

Zdrowa, uśmiechnięta kobieta

Strefy intymne to niezaprzeczalnie jeden z najdelikatniejszych obszarów naszego ciała. Ich codzienna pielęgnacja wymaga szczególnej staranności, doboru składników aktywnych i wdrożenia odpowiednich zasad postępowania. Kosmetolodzy podkreślają ogromne znaczenie prebiotyków, kwasu mlekowego i hialuronowego dla efektywności bardzo delikatnej higieny intymnej. Poznaj kluczowe zasady pielęgnacji najwrażliwszych stref.

Reklama:

Prawidłowa higiena intymna nie tylko przynosi nam poczucie komfortu i świeżości, ale także pomaga chronić skórę oraz śluzówkę przed podrażnieniami i infekcjami. Eksperci podkreślają, ze bez względu na porę roku, przyzwyczajenia kosmetyczne i indywidualne właściwości naszej skóry, należy włączyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej 4 zasady.

Zasada 1: najdelikatniejsza pielęgnacja i kwaśne PH

Higiena stref intymnych wymaga delikatności. A zatem do mycia zawsze wybierajmy produkty przeznaczone specjalnie do pielęgnacji tych właśnie obszarów. Unikajmy mycia wrażliwych okolic „zwykłym mydłem”. Dlaczego? Ponieważ jednym z kluczowych aspektów pielęgnacyjnych jest utrzymanie kwaśnego pH (3,8-4,4 pH) tych rejonów… tymczasem pH żelu pod prysznic jest zwykle neutralne (czyli wynosi ok. 5,5 pH). Wniosek? Strefy intymne potrzebują „swoich”, odrębnych kosmetyków. Jak wskazują eksperci, powinny być to produkty bardzo delikatne, a więc pozbawione agresywnie działających składników aktywnych i bardzo intensywnych substancji zapachowych. Zdecydowanie należy ich unikać. A czego szukać w żelach do higieny intymnej?

Zasada 2: wybieraj składniki regenerujące i łagodzące

Top 3 dla pielęgnacji najwrażliwszych stref naszego ciała to: kwas mlekowy, kwas hialuronowy i prebiotyki.

– Prebiotyki pomagają odbudować i wzmocnić naturalną florę bakteryjną miejsc intymnych, tym samym wzmacniając naszą odporność na infekcje. To absolutnie kluczowe, dlatego warto wybierać prebiotyczne preparaty myjącemówi Agnieszka Kowalska.

– By pożyteczna flora bakteryjna mogła rozwijać się prawidłowo, należy także dbać o utrzymanie odpowiedniego, kwaśnego pH. Pomaga nam w tym bardzo cenny kwas mlekowy, który stanowi prawdziwy must-have pielęgnacji intymnej – dodaje.

Dbałość o wrażliwe obszary skóry oznacza nie tylko prewencję, ale także wsparcie regeneracji. Jak wskazują eksperci, tę funkcję dobrze spełnia kwas hialuronowy, który jest odpowiedzialny za łagodzenie podrażnień i odpowiednie nawilżenie okolic intymnych.

Zasada 3: unikaj gorących kąpieli

Długa, gorąca kąpiel relaksuje jak nic na świecie – szczególnie w chłodne, zimowe dni. Prawda? Bez wątpienia, jednak skóra i śluzówka okolic intymnych nie reagują dobrze na takie ekstremalne SPA. Warto zamienić wannę na prysznic, a jeśli trudno nam zrezygnować z chwili relaksu w wannie… unikajmy bardzo gorącej wody. Ciało myjemy dłonią, namydlając i delikatnie spłukując letnią wodą. Po kąpieli osuszmy skórę miękkim ręcznikiem, lekko dotykając ciała (bez pocierania szorstką powierzchnią).

Zasada 4: zawsze miej przy sobie swój żel do higieny intymnej

Zima to czas świątecznych podróży i zwiastun ferii – a to oznacza pakowanie kosmetycznej walizki. Eksperci wskazują: zawsze miej przy sobie „swój” sprawdzony żel lub płyn do higieny intymnej. Dlaczego? Ponieważ wrażliwa skóra nie lubi zmian i może zareagować na nie podrażnieniem. A zatem użycie „jakiegoś płynu” lub „jakiegoś mydła” podczas wycieczki lub pobytu w hotelu jest złym pomysłem… nawet jeśli potrwa to tylko dzień lub dwa. Bądź konsekwentna, a najdelikatniejsza skóra bardzo szybko „doceni” tę cenną cechę. Znajdź w kosmetycznej kieszeni walizki miejsce na sprawdzony kosmetyk.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Infekcje

Wypadanie pochwy?
Witam jestem niecały miesiąc pk poronieniu (10tc). Wejście do pochwy wygląda inaczej niż przed ciaza. Mam za sobą 3 ciążę, 2 poronione, trzecia zakończona cesarką. Mam prawie 40lat
Badanie Prenatalne 3 trymestru
Dzień Dobry, właśnie jestem po badaniu USG trzeciego trymestru. Wszystkie parametry w normie, ale nie uwidoczniono DV. Na poprzednich prenatalnych były widoczne normalnie i wszystko było w porząd...
Wystaje mi cos
Witam.Chodze często na badania ginekologiczne ale zawsze zapomnę zapytać co to jest.Lekarz nie zwraca na to uwagi a ja boję się że to pochwa.
ból jajnika z prawej strony, co miesiąc po pęknięciu cysty
Witam, 10 stycznia trafiłam do szpitala z ogromnym bólem brzucha z prawej strony i objawami „ostrego brzucha”. Podejrzewali wyrostek, jednak ostatecznie odprawili mnie z kwitkiem i kazali udać się...
Pochwa po porodzie
Cześć miałam pęknięcie 1 stopnia Byłam u dwóch gino mówią że mogę próbując współżyć … nie podobna mi się ta druga dziurka przecież to nie jest normalne. Żadnego ginekolog nie odniósł się do tego. N...
Penis mojego syna
Dzień dobry wszystkim mamom. Mam syna 17 letniego i syn się mnie nie wstydzi, widzę nie raz jego siusiaka i bardzo często mu staje ten siusiak. Z tego co widziałam nic mu nie dolega ma dużego siusiak...
Reklama:
Reklama: