Zajście w
ciążę pozamaciczną też traktujemy jako zajście w ciążę, czyli tak naprawdę czas od którego liczymy starania o
dziecko to 2013 rok.
Nie napisała Pani jaki był sposób leczenia ciąży pozamacicznej: metotrexat, leczenie zachowawcze, czy wycięcie jajowodu. Już samo przebycie ciąży pozamacicznej może wpływać na szansę na posiadanie kolejnego dziecka. Zwiększa też znacząco ryzyko kolejnej ciąży pozamacicznej.
Również Pani stan, czyli choroba wątroby może wpływać na występowanie jajeczkowania.
Marskość wątroby może powodować
brak miesiączek oraz
owulacji, tym samym obniżać płodność. W przebiegu tej choroby zwiększa się również odsetek poronień – osiągając poziom 30-40%. Marskość wątroby stanowi także ryzyko płodów i noworodków. Nawet 25% dzieci, które przeżyją jest wcześniakami. Wzrasta także śmiertelność okołoporodowa do 18%.
Problemem jest także ryzyko przeniesienia zakażenia wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV) na dziecko. Szacuje się, że transmisja wertykalna dotyczy od 3 do 5% noworodków urodzonych przez matki replikujące HCV.
Przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę powinna Pani skonsultować się z położnikiem oraz hepatologiem, którzy na postawie stanu Pani zdrowia i wyników badań będą mogli oszacować ryzyko dla Pani i dziecka. Ciąża u kobiet z marskością wątroby stanowi zagrożenie dla ich zdrowia, a czasem i życia. Wątroba marska nie produkuje odpowiedniej ilości czynników krzepnięcia, zaburzony jest także proces detoksykacji, stąd możliwe problemy, które mogą się nasilać w
okresie ciąży. Do powikłań zalicza się krwawienie z żylaków przełyku (nawet u co 3 pacjentki, śmiertelność 2-6%), zespół wątrobowo-nerkowy, dekompensację funkcji wątroby (24%) czy krwotok okołoporodowy (7-10% pacjentek). Powinna się więc Pani po tych konsultacjach zastanowić czy chce podjąć takie ryzyko mając już trójkę dzieci.