Wybór metody antykoncepcyjnej powinien uwzględniać wiele zmiennych, takich jak planowany czas jej trwania, obfitość miesiączek, wywiad położniczy, choroby ogólnoustrojowe oraz oczekiwania pozaantykoncepcyjne kobiety.
Wkładki uwalniające jony miedzi działają na zasadzie reakcji organizmu na ciało obce, przez co powstaje nieprzyjazne dla plemników środowisko. W przypadku wkładek zawierających miedź obfitość i bolesność krwawień może ulec zwiększeniu, nie jest to więc metoda antykoncepcyjna dla kobiet obficie i boleśnie miesiączkujących. Utrata krwi zwiększa się o około 50% przez cały
okres jej stosowania. Niewątpliwą zaletą, jest fakt, że wkładki nie mają wpływu na poziom hormonów, tym samym nie zwiększają ryzyka zakrzepicy czy nowotworów.
Wkładka uwalniająca progestagen, poza reakcją na ciało obce , dodatkowo oddziałuje na błonę śluzową jamy macicy. Istnieją 2 rodzaje systemów uwalniających lewonorgestrel. Jeden z nich jest specjalnie dedykowany dla kobiet, które nie rodziły, jego działanie antykoncepcyjne wystarcza na 3 lata. Drugi, działa przez 5 lat. Wkładki te uwalniają hormon, który ma także działanie ogólnoustrojowe i może dawać przez to działania niepożądane. U części kobiet mogą się nasilać zmiany trądzikowe, co bywa przyczyną usunięcia wkładki.
Początkowo mogą występować nieregularne krwawienia, natomiast z czasem większość kobiet przestaje miesiączkować. Warto więc taki rodzaj
antykoncepcji zastosować u kobiet obfitymi i bolesnymi miesiączkami, endometriozą, przerostami
endometrium i tendencją do tworzenia polipów oraz u wybranych pacjentek z
mięśniakami macicy.
Zaletą tego systemu jest także zmniejszenie ryzyka raka endometrium.
Po usunięciu wkładki, powrót płodności jest bardzo szybki, niezależnie od jej rodzaju i czasu stosowania.
Nie powinna się Pani obawiać o przyrost masy ciała, a kierować się charakterystyką danej
metody antykoncepcji.