Reklama:

Mięśniak macicy - często bagatelizowany prowadzi do poważnych konsekwencji

Anna Piotrowska

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Mięśniak macicy - często bagatelizowany prowadzi do poważnych konsekwencji

ojoimages

Kręcone włosy

Mięśniak macicy to jeden z najczęstszych nowotworów żeńskich narządów płciowych. Ma on jednak charakter łagodny, zbudowany jest z mięśni gładkich oraz z tkanki łącznej. Rozwija się w trzonie macicy.

Reklama:

Największy wpływ na płodność mają mięśniaki podśluzówkowe. To właśnie u kobiet z tą zmianą badania wykazały najniższy odsetek ciąż. W tej grupie najczęściej dochodziło do poronień. Mięśniak macicy występuje w 1-4 % ciąż. Mogą przyczynić się do wymienianych wyżej poronień, przedwczesnych porodów, przedwczesnego odklejenia łożyska, zaburzeń wzrostu płodu.

Diagnostyka i leczenie

Podstawowym badaniem diagnostycznym jest wizyta u ginekologa. Lekarz za pomocą badania dwuręcznego jest w stanie stwierdzić obecność mięśniaków. Szczegółową diagnostykę można przeprowadzić za pomocą badania USG. Na wybór metod leczenia należy brać pod uwagę nasilenie występujących objawów jak również: wiek pacjentki, plany prokreacyjne, występowanie innych chorób, decyzja dotycząca usunięcia bądź nie narządu rodnego.

W leczeniu farmakologicznym wyróżnia się np.:

  • Hormonalna terapia zastępcza - podaje się leki steroidowe, które hamują owulację, redukują stężenie estrogenów i zmniejszają jednocześnie wielkość mięśniaków. Niestety taka terapia nie usunie samych guzów.

 

fot. ojoimages

 

W leczeniu chirurgicznym wymienia się:

  • Myomektomia- chirurgiczne usunięcie mięśniaka, macica zostaje częściowo zachowana pozwalając kobiecie na utrzymanie płodności, zalecana młodym kobietom.
  • Histerektomia- chirurgiczne usunięcie mięśniaka razem z macicą.
  • Leczenie laparoskopowe- stosowane przy mięśniakach o średnicy poniżej 9 cm; Wśród nowoczesnych metod leczenia uwagę należy zwrócić na.
  • Embolizacja tętnic macicznych- celem zabiegu jest zmniejszenie przepływu w tętnicach macicznych za pomocą specjalnego płynu zamykającego aby doszło do martwicy tkanki mięśniowej. Zabieg ten nie jest refundowany.
  • Kriomioliza- za pomocą specjalnie wprowadzonej sondy mięśniak zostaje zamrożony.
  • Leczenie za pomocą ultradźwięków- wykorzystanie wiązki ultradźwięków do niszczenia mięśniaka.
  • Kuracja selektywnym modulatorem receptora progesteronowego- to nowa metoda leczenia nieoperacyjnego, trwa 3 miesiące, stosowany jest lek w tabletkach zawierający substancję czynną octan uliprystalu. Metoda ta pozwala na zachowanie aktywności jajników. Kuracja ta nie jest refundowana.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Jezyk z boku
Witam mam problem z jednej strony na jezyku z boku z tylu tam gdzie sa brodawki lisciaste odczuwam delikatne pieczenie i dyskomfort , te "grudki" sa zdecydowanie powiekszone i jest ich wiecej w porów...
gość
Witam czy to grzybica
Witam dostałam białego grudkowy-serowego śluzu w pochwie
gość
nieprzyjemny zapach z pochwy po stosunku
Witam, od jakiegoś czasu męczę się z nieprzyjemnym jakby rybim zapachem po odbyciu stosunku - bez gumki, ponieważ biorę tabletki. Zapach pojawia się kilka godzin po albo następnego dnia, niekiedy to...
gość
Deflagyn
Hej może mi ktoś powiedzieć jak to jest z tym stosowaniem Deflagynu ? Wszędzie pisze że powinno się go stosować przez 3 miesiące a mi lekarz zapisał jedno opakowanie 150 ml czyli to wystarczy na mies...
Pęknięcie na wardze sromowej
Od dłuższego czasu zaobserwowalam że jak rozchyle pochwe po prawej stronie wargi sromowej od wewnątrz mam jakby pęknięcie, jakby przecięcie jest to widoczne czy takie coś to normalne? Skóra nie jest...
Jak skutecznie zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry u dziecka?
Cześć Forumowicze! Jakie praktyki i strategie stosujecie, aby zadbać o mikroflorę Waszych dzieci? Czy macie jakieś sprawdzone metody lub strategie, które pomagają w zapobieganiu atopowego zapa...
Reklama:
Reklama: