Reklama:

Antykoncepcja i jej wpływ na stan serca

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Antykoncepcja i jej wpływ na stan serca

Shutterstock

Duszności w klatce piersiowej

Antykoncepcja hormonalna należy do jednej z najczęściej stosowanych metod zapobiegających niepożądanej ciąży. Doustna antykoncepcja oprócz wielu niewątpliwych zalet (m.in. wysoka skuteczność, wzrost regularności cykli, zmniejszenie ryzyka raka jajnika), niesie za sobą również wiele zagrożeń (m.in. problemy z krążeniem). Tak ważne jest dlatego, aby zanim zdecydujemy się na stosowanie tego typu antykoncepcji - szczegółowo zapoznać się ze skutkami ubocznymi. 

Reklama:

Podstawą antykoncepcji hormonalnej jest transportowanie do organizmu hormonów pochodzenia sztucznego. Mimo że surowiec ten nie jest wytworzony w sposób naturalny - jego działanie jest zbliżone do działania naturalnych hormonów płciowych kobiety.

W antykoncepcji hormonalnej zazwyczaj stosuje się preparaty z dwoma rodzajami hormonów:

  • etynyloestradiol (hormon z grupy estrogenów),
  • progestageny (grupa hormonów steroidowych).   

Ważne! Uwalniane hormony nie oddziałują na organizm w sposób bierny - mają znaczący wpływ na jego funkcjonowanie.

Na przestrzeni lat nastąpiło zdecydowane zredukowanie ilości etynyloestradiolu w preparatach, jakimi są doustne środki antykoncepcyjne. Działanie to podyktowane było między innymi wykazaniem przez hormon z grupy estrogenów (etynyloestradiol) - wpływu na wzrost syntezy białek a co za tym idzie, także osoczowych czynników krzepnięcia w wątrobie i poprzez to na zwiększenie ryzyka zakrzepicy w układzie żylnym.

Pigułka nie dla wszystkich

Niestety nie każda kobieta może sięgnąć po antykoncepcję hormonalną, do których należą dwuskładnikowe pigułki. Panie, u których występuje nadciśnienie tętnicze, zdecydowanie powinny zrezygnować z tej formy zapobiegania ciąży. Przyjmowanie pigułek z rozpoznanym nadciśnieniem może skutkować dalszym jego wzrostem, który w efekcie nie tylko wpłynie na komplikacje związane z jego regulacją, ale również odbije się na stanie serca (obciążając go).

W grupie, która nie powinna przyjmować pigułek znajdują się również kobiety z:

  • niewydolnością żylną,
  • schorzeniami mięśnia sercowego.

Poprzez stosowanie hormonów może zostać zachwiana gospodarka lipidowa organizmu w skutek wzrostu ilości tzw. „złego cholesterolu” (LDL - lipoproteiny o niskiej gęstości). W efekcie wzrasta prawdopodobieństwo pojawienia się zakrzepicy żylnej, a w niektórych przypadkach także zawału serca.

Ważne! Ryzyko zawału zwiększa się u kobiet palących po 35 - roku życia.

Generacje pigułek antykoncepcyjnych - charakterystyka

Tabletki antykoncepcyjne dzieli się na cztery generacje - zazwyczaj w każdej z nich znajduje się identyczny rodzaj estrogenu (etynyloestradiol). Przynależność generacyjna uwarunkowana jest odmianą użytego progestagenu.

  • I generacja (najstarsza) - było to połączenie estrogenu oraz progesteronu (progestagen - chlormadinon) w dużych stężeniach. Owa generacja nie jest już obecnie stosowana. Wycofanie spowodowane było zbyt dużą ilością działań niepożądanych a także androgenizacją (pojawienie się cech męskich).
  • II generacja (progestagen - octan norethisteronu bądź lewonorgestrel) - środki te pobudzają dwa rodzaje receptorów, odpowiedzialnych za pracę hormonów.
  • III generacja (progestagen - gestoden bądź norgestimat) - to środki selektywnie stymulujące receptory androgenowe.
  • IV generacja (progestagen - dienogest) - środki najnowocześniejsze, stymulują tylko receptory progestagenowe.

fot. panthermedia

Ważne! Przez wzgląd na stałość bądź zmienność składu hormonalnego - pigułki dzieli się na jednofazowe (najczęściej używane, mające stały skład hormonów sterydowych podczas całego cyklu miesięcznego), dwufazowe (wycofane z użycia), trójfazowe (zmienny skład hormonalny, czym zbliżone są do wahań fizjologicznych hormonów w trakcie cyklu miesięcznego).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Infekcje

Ranka na wardze sromowej
Czy to może być rak? Po prawej stronie przy wejściu do pochwy na wardze mam jakby podluzna ranke dluga, jakby przecięcie skóry tam, co to może być
Pęknięcie na wardze sromowej
Od dłuższego czasu zaobserwowalam że jak rozchyle pochwe po prawej stronie wargi sromowej od wewnątrz mam jakby pęknięcie, jakby przecięcie jest to widoczne czy takie coś to normalne? Skóra nie jest...
Budapest
Valaki elmondaná hogy mitől van ez, borotválkoztam és rá 5 napra ez jelent meg, mikor hozza érek nagyon fáj és az elején a pisim is csípte mikor hozza ért. Valaki megkérem szépen segítsen
Jak skutecznie zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry u dziecka?
Cześć Forumowicze! Jakie praktyki i strategie stosujecie, aby zadbać o mikroflorę Waszych dzieci? Czy macie jakieś sprawdzone metody lub strategie, które pomagają w zapobieganiu atopowego zapa...
Wynik cytologii - co tam może być
Dostałam dzisiaj wynik cytologii na maila. Problem polega na tym, że pani z recepcji zapomniała dołożyć załącznika i nie mogę dokładnie sprawdzić co tam jest. Jednak w treści maila jest informacja, ż...
5dniowe plamienie po owulacji o brak okresu
Ostatnio zauważyłam skąpe plamienie przez 5 dni po owulacji poczym okres spóźnia mi się już 8 dzień. Robiłam testy ciążowe i wykazały negatywny, nie czuję żadnego bólu, senności itp. Pojawia się u mn...
Reklama:
Reklama: